U trendu

PHP – Definisanje varijabli

Varijable se u PHP-u predstavljaju tako što se ispred naziva varijable postavlja znak dolara ($). Pri definisanju varijabli moramo paziti i na upotrebu malih-velikih slova, pošto su nazivi varijabli osetljivi na upotrebu „malih/velikih“ karaktera (case-sensitive). Pored ovoga moramo paziti i na karakter kojim počinjemo naziv varijable. Iza znaka dolara mogu da idu samo slova alfabeta ili podvučena crta (underscore), a iza njih mogu da idu i slova, cifre, ili linije. Evo i primera pravilnog definisanja PHP varijabli:


<?php
$varijabla = ‘Milan’;
$Varijabla = ‘Prokic’;
// izlaz "Milan, Prokic"
echo "$varijabla, $Varijabla";

$_druga_var = ‘pocetak’;
// izlaz "pocetak"
echo "<br>$_druga_var" ;
?>


Rezultat koji će server vratiti će biti:


Milan,Prokic
pocetak

U verziji jezika PHP3, varijablama se uvek dodeljuje i vrednost. Pri ovome, kada jednoj varijabli dodelimo vrednost neke druge varijable, njoj se dodeljuje samo vrednost prve varijable, bez referenci. Ovo znači, da na primer, kada jednoj varijabli dodelimo vrednost druge varijable, i zatim promenimo vrednost prvoj varijabli, data promena neće uticati na vrednost druge varijable. Sa pojavom verzije PHP4, dobija se mogućnost i dodeljivanja vrednosti varijablama sa referencom. Ovo znači, da varijabla kojoj smo dodelili vrednost druge varijable, uvek referencira na prvu, tj. uvek ima njenu vrednost. Ovo znači, da ako promenimo vrednost originalnoj varijabli, promeniće se i vrednost druge varijable, ali i obrnuto. Za dodeljivanje vrednosti sa referencom, ispred naziva varijable postavlja karakter „ampersand“ (&). Evo i primera


<?php
$prva = ‘Pera’;
// Dodela vred. ‘Pera’ varijabli $prva
$druga = &$prva;
// Referenciranje varijable $prva varijabli $druga
$druga = "Moje ime je $druga";
// Nadgradnja varijable $druga
echo $prva;
// I varijable $prva je promenjena
echo $druga;
?>

U ovom primeru, varijabli „druga“ dodeljujemo vrednost varijable „prva“, i to sa referencom (&$prva). Zatim drugoj varijabli dodeljujemo novu vrednost, a samim tim promena se zbog reference vrši i kod prve varijable. Na kraju će ovaj mali skript dva puta „odštampati“ jedan isti string (vidi sliku).

Iz ove prethodne priče možete videti da je jako bitno koja verzija PHP parsera (interpretera) se koristi na serveru vašeg host provajdera. Jer, ovaj drugi način definisanja varijabli nećete moći da koristite ako vaš provajder radi sa starijim verzijama PHP-a. Zato od provajdera obavezno pribavite svu potrebnu dokumentaciju.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.