P. S. Volim te (P.S. I Love You)

Žanr: romansa, drama
Trajanje: 126 min.
Premisa: Ponekad, postoji samo jedna stvar koja treba da se izgovori

Glavne uloge:

Hilari Svonk (Hilary Swank), Džerard Batler (Gerard Butler), Džina Geršon (Gina Gershon), Lisa Kudrou (Lisa Kudrow), Hari Konik (Harry Connick, Jr.), Keti Bejts (Kathy Bates)

Scenario: Stiven Rodžers (Steven Rogers), Ričard Lagraveneze (Richard LaGravenese), Sesilija Ahern (Cecilia Ahern) – roman
Režija: Ričard Lagraveneze (Richard LaGravenese)

SINOPSIS
Holi Kenedi (Hilari Svonk) je prelepa, pametna i udata za čoveka svog života – strastvenog i duhovitog Irca po imenu Geri (Džerard Batler). Kada Geri izgubi život zbog bolesti, i Holin život počinje da bledi. Jedina osoba koja može da pomogne je ona koja nije više tu. Niko ne poznaje Holi bolje od Gerija. Zato je dobro što je razmišljao unapred.
Pre nego što je umro, Geri je napisao Holi niz pisama koja će je voditi ne samo kroz patnju već i na putu ponovnog otkrivanja sebe. U narednim nedeljama i mesecima na iznenađujuće načine stiže još pisama od Gerija, i svako je šalje na novu avanturu, i svako je potpisano na isti način: P. S. Volim te.
Holina majka (Keti Bejts) i njene najbolje prijateljice, Deniz (Lisa Kudrou) i Šeron (Džina Geršon), počinju da se brinu da Gerijeva pisma previše vežu Holi za prošlost, ali svako pismo je zapravo gura dalje u novu budućnost.
O FILMU
„Volim priče koje me podsećaju na važne stvari u životu“, kaže Hilari Svonk. „Mislim da nas ‘P. S. Volim te’ podseća da se držimo blizu onih koje volimo i da ih nikada ne uzimamo zdravo za gotovo, jer nikada ne znate šta se može desiti sutra. Takođe, govori o moći prijateljstva i o porodici…“, kaže uz osmeh.
Scenarista i reditelj Ričard Lagraveneze kaže: „Moje omiljene priče su gorko-slatke, smejete se, plačete, dirnuti ste. Takav je život; nikada nije jedno ili drugo, i ne treba da bude. Želim da se to vidi i na filmu.“
„P. S. Volim te“ počeo je kao istoimeni roman irske spisateljice Sesilije Ahern, koja je imala samo 21 godinu kada je napisala knjigu o ljubavi, gubitku i nadi koja je postala internacionalni bestseler. „Bez obzira na godine, poreklo ili struku, svi mi doživljavamo ljubav, a kada volite nekoga, znate kakav je strah od gubitka“, kaže Ahernova. „Ovo je priča o činjenici da ljubav živi zauvek, priča puna nade.“
Producent Vendi Finerman imala je priliku da pročita knjigu pre nego što je objavljena i odmah je u njoj videla potencijal. „Bila je to univerzalna priča zato što svi možemo da zamislimo kako bi bilo izgubiti nekoga koga volimo i onda gajiti nadu da će se njihovo prisustvo i dalje nekako osetiti.“
Dok je razrađivala projekat, Finermanova se obratila Ričardu Lagravenezeu da bude reditelj i scenarista na osnovu prvobitne adaptacije Stivena Rodžersa. Finermanova kaže: „Ričardove reči su prelepe i stvarne. Zvuče kao da ih neko zaista izgovara u realnom životu, tako da izazivaju poznate emocije i povezivanje s likovima.“
Pošto je upravo sarađivao s Hilari Svonk na filmu „Freedom Writers“, reditelj je ugrabio priliku da nastave saradnju. „Želeo sam Hilari u ovom filmu zato što sam je jako dobro upoznao i lepo sarađujemo. Izuzetno je talentovana, i to je poznato, ali sam ja hteo da je vidimo i u ovakvoj ulozi. Imao sam sreću što sam mogao ponovo da radim s glumicom njenog kalibra.“ Svonkova tumači glavni lik, Holi Kenedi, mladu ženu koja kao da ima sve, dok joj život ne donese nešto neočekivano. „Holi je vrlo mlada našla ljubav“, kaže glumica. „Geri joj je bio sve – njena srodna duša, najbolji prijatelj, ljubavnik, muž. Kada ga izgubi, odjednom ostaje sama i ne zna kako da sama nastavi sa životom. Ali, on je znao šta je čeka, pa joj je napisao pisma koja će joj pomoći da ponovo pronađe sebe. Mislim da ona kroz pisma na neki način započinje novu vezu s Gerijem.
U prenošenju romana Ahernove na veliko platno autori su prebacili mesto dešavanja priče iz Irske na Menhetn, ali im je i dalje bilo važno da odaju počast korenima knjige i autoru. „Želeo sam da Irska igra važnu ulogu“, kaže Lagraveneze. „Zato je Gerijev lik ostao Irac, i osmislio sam priču o tome kako su se on i Holi upoznali u Irskoj.“ Snimanje je počelo na lokacijama u Irskoj, gde je vladalo veliko interesovanje zbog popularnosti knjige i spisateljice. Uprkos velikom broju znatiželjnika, ekipi je dobro došlo prisustvo Ahernove na setu. Smitova kaže: „Dok smo bili u Irskoj, imali smo sreće da je ona provela puno vremena s nama. Ona je najšarmantnija, najelegantnija i najslađa devojka na svetu.“
Posle dve nedelje u Irskoj, ekipa se preselila u Njujork, i snimanje se nastavilo u Bruklinu i na Menhetnu, kao i na Jenki stadionu, gde se odigrava bitna scena između Svonkove i Harija Konika Juniora. Lagraveneze kaže: „Želeli smo da stvorimo lik koji je kreativan, ali čija je kreativnost potisnuta.“ Reditelj na kraju dodaje: „Ovo je ljubavna priča, ali i put samootkrivanja. To je priča o prijateljstvu i porodici i o tome kako ljubav može biti toliko jaka da premosti život i smrt.“
O REŽISERU
Ričard Lagraveneze (scenarista i reditelj)
Rođen je i odrastao u Bruklinu, u Njujorku, a diplomirao je na Umetničkoj školi Univerziteta u Njujorku, na Odseku za eksperimentalni film. Prvi put je privukao pažnju scenarijem za film „Kralj ribara“ u režiji Terija Gilijama, za koji je bio nominovan za Oskara.
O GLUMCIMA
Hilari Svonk (Holi)
Dvostruka je dobitnica Oskara. Prvog je dobila 1999. godine za ulogu u drami „Dečaci ne plaču“, a 2005. dobila je drugog – za glavnu ulogu u filmu Klinta Istvuda „Devojka od milion dolara“, u kojem je glumila uz Klinta Istvuda i Morgana Frimena.
Džerard Batler (Geri)
Dokazao se kao izvrstan filmski i pozorišni glumac, kako u Americi tako i u Velikoj Britaniji. Nedavno je završio snimanje dvaju filma koji će se pojaviti tokom 2008. godine: krimi-komedije Gaja Ričija „RokenRola“ i avanturističke fantazije „Nim’s Island“.
Oficijelni sajt

U bioskopima: 20. decembar 2007. godine

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

dramadzerard batlerfilmhilari svonkp.s. volim te
Komentari (2)
Dodaj komentar
  • Miloš Skalusević

    Svaka čast za tekst!

  • Senad Bajrami

    Ovaj tekst je odličan.