U trendu

Firma Eucom, kupac HI Župa u stečaju, danas preuzima fabriku

Preduzeće Eucom, koje je kupilo hemijsku industriju „Župa“ u stečaju, danas zvanično preuzima tu kruševačku fabriku, rečeno je agenciji Beta u Eucomu.

„Cilj kupovine kompanije HI ‘Župa’ jeste da se nastavi, održi i poboljša proizvodnja u pogonima u kojima ona već postoji i pokrene proizvodnja u ostalim pogonima“, piše u odgovorima koje je agencija Beta dobila iz preduzeća Eucom.

Planira se, kako je navedeno, etapno angažovanje novih radnika, u zavisnosti od potreba postojeće proizvodnje i novih projekata, i očekuje se da bi „Župa“ do kraja 2017. godine mogla da uposli najmanje 100 radnika, a početak proizvodnje predvidjen je za 9. januar.

U toj kompaniji podsećaju da kadrovi te dve firme saradjuju decenijama i uvereni su da proizvodnja u HI „Župa“ može opstati i da „može raditi mnogo bolje“.

Kroz zavisno preduzeće „Župa komerc“ u  kompaniji je, prema ranijim informacijama, angažovano 60-tak radnika u proizvodnji flotacionih sredstava, na utakanju hlora i proizvodnji hipohlorita, a to preduzeće je prošlu poslovnu godinu završilo sa 12 miliona dinara dobiti.

Kompanija Eucom je jedina dostavila ponudu na oglasu za prodaju HI „Župa“ u stečaju kao pravnog lica, koji je objavila Agencija za licenciranje stečajnih upravnika, a s obzirom na to da je ponuda od 316,2 miliona dinara bila manja od polovine procenjene vrednosti HI „Župa“, koja iznosi 1,5 milijardi dinara, sa njom je morao da se saglasi i Odbor poverilaca.

Eucom je, kako piše na sajtu tog preduzeća, osnovan 1997. godine, do sada je razvijao poslove izvoza, uvoza, reeksporta, veleprodaje i sopstvene proizvodnje, trenutno zapošljava 27 radnika, saradjuje sa firmama iz 27 evropskih zemalja, prisutan je i na tržištu Kine, Indije, Južne Koreje, Tajvana, Turske, a u 2012. godini ostvario prihod od 15,5 miliona evra.

Inače, najvažniji od 126 objakata koji čine prodatu imovinu „Župe“, fabrika su aditiva, upravna zgrada s laboratorijom, magacini, bravarska radionica kalijumove hemije, kristalizacija cinka i magnezijum sulfata, pogoni baznog hrom sulfata i ksantata, pogoni za peletizaciju ksantata i za proizvodnju sumporne kiseline, zgrada karbonata, skladište tečnih sirovina.

Nematerijalnu imovinu čine Rešenja o izdavanju dozvola za stavljanje u promet gotovih proizvoda i isprava o žigovima.

Stečaj je u HI „Župa“, koja je više od decenije jedva opstajala, uveden prošlog jula nakon što je dva meseca pre toga prestala zaštita države od naplate poverilaca.

Ta hemijska inudstrija je bila privatizovana 2003. godine, ali je ugovor raskinut dve godine kasnije. Usledilo je nekoliko neuspešnih tendera, zatim i ulazak u postupak restrukturiranja 2010. godine. Tokom tog perioda radnici su kroz socijalne programe napuštali fabriku, te je od oko 1.400 na početku privatizacije pred uvodjenje stečaja u HI „Župa“ bilo svega 18 radnika.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.