RCC: Predstavnici sa Zapadnog Balkana podržali Zajedničku izjavu o politikama migracije radne snage

Ministri i drugi visoki predstavnici sa Zapadnog Balkana danas su u Budvi podržali Zajedničku izjavu o politikama migracije radne snage sa ciljem da podstaknu otporna tržišta rada, smanje neusklađenost veština i poboljšaju upravljanje migracijama usklađeno sa evropskim standardima, saopštio je Savet za regionalnu saradnju (RCC).

Izjavom se utvrđuje zajednička agenda za unapređenje regionalne koordinacije u domenu politika, promociju etičkog zapošljavanja i razvoj inkluzivnih sistema migracije radne snage zasnovanih na podacima kojima se poštuju prava migranata i jača integracija, navodi RCC, koorganizator skupa.

Na početku dvodnevne konferencije „Migracije radne snage: Podrška ekonomskom rastu na Zapadnom Balkanu“, generalni sekretar RCC Amer Kapetanović ukazao je na potrebu za brzim i koordinisanim regionalnim rešenjima.

„Migracije radne snage više nisu nešto što možemo da planiramo za sutra. One već danas preoblikuju naša društva. Broj radnih dozvola izdatih stranim radnicima na Zapadnom Balkanu je više nego udvostručen za svega pet godina, sa 46.000 u 2018. na preko 100.000 u 2023. godini. Poslodavci širom regiona se istovremeno susreću sa teškoćama da popune upražnjena radna mesta, dok je potražnja za našom radnom snagom u inostranstvu i dalje značajna“, rekao je Kapetanović.

Na konferenciji koju RCC i Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Crne Gore organizuju u saradnji sa Međunarodnom organizacijom za migracije, Međunarodnom organizacijom rada i Delegacijom Evropske unije u Crnoj Gori, Kapetanović je kazao da migracije, „ako se adekvatnu iznesu, mogu da reše problem nedostatka veština, da revitalizuju ekonomije i da vrate dostojanstvo radu“.

„Zato ulažemo u regionalne okvire usklađene sa evropskim standardima, koji štite prava radnika i koji ljudima, bez obzira da li su ovde rođeni ili su tek došli, daju dobre šanse da izgrade život“, naveo je Kapetanović.

Potpredsednik Vlade Crne Gore za spoljne i evropske poslove Filip Ivanović rekao je da su mobilnost i migracije radne snage odnedavno postali glavni izazovi javne politike u regionu.

Direktor Međunarodne organizacije za migracije za Evropu i Centralnu Aziju Artur Erken potvrdio je podršku regionalnim aktivnostima na polju migracije radne snage.

Pomoćnica generalnog direktora Međunarodne organizacije rada Beate Andres ukazala je na potrebu za funkcionalnim tržištima rada na kojima se štite prava i podstiče kohezija.

Zamenik generalnog direktora u Generalnoj direkciji Evropske komisije za migracije i unutrašnje poslove Olivije Onidi naglasio je podršku Evropske unije Zapadnom Balkanu u realizaciji sporazuma o mobilnosti radne snage s ciljem rešavanja problema njenog nedostatka.

Ministri i drugi visoki vladini zvaničnici, kreatori politika, međunarodni partneri i stručnjaci bave se na dvodnevnoj konferenciji jednim od najvažnijih pitanja za region – kako iskoristiti migracije radne snage kao pokretača ekonomskog rasta, regionalne saradnje i evropske integracije.

Dnevni red konferencije obuhvata diskusije o usklađivanju nacionalnih migracijskih politika sa regionalnim okvirima kao što su evropski Plan rasta, zajedničko regionalno tržište i Skopska deklaracija o održivom upravljanju migracijama.

Budući da se Zapadni Balkan suočava sa sve većim nedostatkom radne snage, naročito u građevinarstvu, digitalnom sektoru, poljoprivredi, turizmu i zdravstvu, učesnici konferencije su istakli ulogu zapošljavanja stranih radnika, te potrebu da se migranti tretiraju kao subjekti koji doprinose privredi u demografskom okruženju koje se stalno menja.

Konferencija označava ključni iskorak u izgradnji otpornih, inkluzivnih sistema migracije radne snage na Zapadnom Balkanu usklađenih sa evropskim sistemima, u čemu se i ogleda zajednička vizija da migracije, ako se njima dobro upravlja, mogu biti podstrek za rast, stabilnost i održivi razvoj, navodi RCC.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com