BEOGRAD – Automobilska industrija, voda i navodnjavanje, obnovljivi izvori energije i agrobiznis, bile su teme posebnih sesija koje su održane u okviru današnjeg međunarodnog biznis foruma posvećenog izvozu i saradnji Srbije, Mađarske, Češke i Slovačke.
Ovakvi događaji su po oceni eksperta za digitalizaciju procesa nabavke u Međunarodnoj finansijskoj korporaciji (IFC), jednog od organizatora skupa, Aleksandra Međedovića izuzetno značajni za automobilsku industriju u regionu.
„Ovo zato što se njima otvaraju novi putevi ka saradnji i važno je da ti putevi ne vode samo Zapadnoj Evropi nego nego da se sarađuje i sa državama tzv. Višegradske grupe“, istakao je Međedović za Tanjug.
Naveo je da od ovih zemalja, naročito Mađarske srpska automobilska industrija može mnogo da nauči i to vezano i za proizvodnju i za nabavku.
„Vrednost ovog skupa je tim veća što je ostvaren kontakt sa finansijskim institucijama koje razvoj i proizvodnju finansiraju i time je zatvoren jedan lep krug“, ocenio je Međedović.
Nikola Saporiti iz IFC koji se bavi savetodavnim uslugama u okviru upravljanja vodnim resursima istakao je da je ova korporacija kao članica Svetske banke danas bila zadužena da analizira prilike za projekte u upravljanju vodama naročito zbog klimatskih promena.
„Te promene su već postale evidentne i mi moramo da prepoznamo prilike za projekte u oblastima poboljšavanja upravljanja vodama, smanjivanja gubitaka ali i očuvanja prirodnih resursa koji nam stoje na raspolaganju“ rekao je on za Tanjug.
Dodao je da su za ostvarivanje tih ciljeva pre svega neophodne investicije ali i znanje i tehnički kapaciteti.
Interesantan razgovor se vodio i na sesiji posvećenoj obnovljivim izvorima i zelenim tehnologijama, neophodnim za razvoj ekonomija celog regiona.
IFC je, prema rečima Milice Sredanović iz ove finansijske organizacije, podržala prve projekte ove vrste koji su primenjeni u Srbiji.
Reč je o velikim vetroparkovima od preko 100 megavata i to su projekti koji su već izgrađeni i proizvode struju.
„Vidimo i dosta novih projekata na tržištu koji se razvijaju i računaju na aukcije ili neke kompetitivnije forme, orjentisani su ka tržištu i imamo veliko globalno iskustvo u ovakvoj vrsti projekata. Hoćemo da podržimo projekte u Srbiji, da iskoristimo naše znanje i iskustvo u realizaciji tih projekata „, rekla je za Tanjug Sredanović.
Dodala je da su investitori zainteresovani i da dolaze sa idejama a one se odnose na razvoj vetroparkova, solarnih parkova, projekte sa baterijama.
Prema njenim rečima put do razvoja infrastrukurnih projekata je dug i obično se radi tri-četiri godine iza scene, dok se dođe u fazu da može da počne zatvaranje finansijske konstrukcije i izgradnja.
„Mi smo tu da se angažujemo u najranijoj fazi i da usmerimo investitore kako bi krenuli pravim putem od starta“, naglasila je Sredanović.
Investicije IFC u agraru u našem regionu su najmanje u poređenu sa ostatkom sveta ali prema rečima investment ofisera u kancelariji IFC u Beogradu Nenada Sofronića postoji dosta interesovanja da se te investicije značajno uvećaju.
„Diskusija na sesiji je pokazala da upravo tome težimo a zbog problema sa kovidom i krize u Ukrajini više nego ikada je važno da imamo lokalnu i regionalnu pokrivenost i dobru snabdevenost poljoprivrednim proizvodima“, rekao je Sofronić za Tanjug.
Dodao je da će time i naša i države u regionu morati da se pozabave a IFC je kao finansijska institucija spremna da inicijative finansijski podrži.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com