Švajcarski farmaceutski gigant Roš (Roche) najavio je planove da investira 2,04 milijarde juana (oko 283 miliona američkih dolara) u izgradnju nove biofarmaceutske proizvodne fabrike u oblasti Pudong u Šangaju, čime dodatno jača svoju strategiju lokalizacije na kineskom tržištu, piše Sinhua.
Nova fabrika bioloških lekova, koja će biti smeštena u visokotehnološkom parku Džangđijang, prostiraće se na oko 35.300 kvadratnih metara. Specijalizovaće se za proizvodnju leka Vabysmo, bispecifičnog antitela odobrenog za lečenje očnih bolesti, kao odgovor na rastuću potražnju za inovativnim lekovima u Kini.
Očekuje se da će izgradnja objekta biti završena 2029. godine, dok je početak rada planiran za 2031. Kompanija navodi da će ova investicija ojačati celokupan lanac farmaceutske vrednosti Roša u Kini, unaprediti snabdevanje i povećati prisustvo lokalne proizvodnje.
„Naša posvećenost Kini ostaje nepromenjena, kako danas, tako i u godinama koje dolaze, a ova nova lokacija predstavlja važnu prekretnicu na našem putu“, izjavila je Vivian Bian, generalna direktorka Roš fatma Kina (Roche Pharma China). „Takođe, ovo je i veliki korak ka unapređenju proizvodnje inovativnih lekova ovde, na jednom od naših ključnih tržišta u svetu“, dodala je.
Su Laj, zamenik načelnika oblasti Pudong, nazvao je ovu investiciju „vizionarskom odlukom“, navodeći da će ona doprineti ublažavanju uticaja globalnih neizvesnosti, stabilizaciji lanca snabdevanja, smanjenju troškova i boljoj podršci širenju tržišta.
Gledajući unapred, Roš planira da nastavi s lokalizacijom proizvodnje inovativnih lekova, podržavajućiodrživi razvoj biofarmaceutske industrije Kine, dodala je Bian.
Rošova investicija predstavlja najnoviji primer sve veće privlačnosti Kine kao strateškog centra za globalnu farmaceutsku proizvodnju i inovacije.
Zapravo, Roš nije jedini – i druge multinacionalne farmaceutske kompanije intenziviraju svoje prisustvo u Kini, što pokazuje poverenje u razvoj kineskog tržišta zdravstvene zaštite i njegovu ključnu ulogu u globalnom lancu snabdevanja.
U martu je britanski farmaceutski gigant AstraZeneca potpisao istorijski ugovor vredan 2,5 milijarde američkih dolara o investiranju u Peking tokom narednih pet godina.
Na osnovu tog sporazuma, AstraZeneca će uspostaviti globalni strateški istraživačko-razvojni centar u Pekingu – šesti u svetu i drugi u Kini, posle onog u Šangaju. Novi centar, opremljen naprednom laboratorijom za veštačku inteligenciju i nauku o podacima, ubrzaće ranu fazu istraživanja lekova i njihov klinički razvoj.
Takođe u martu, američka farmaceutska kompanija Eli Lili (Eli Lilly) pokrenula je Lili gejtavej labs (Lilly Gateway Labs) u Pekingu, svoju prvu zajedničku laboratorijsku platformu van Sjedinjenih Američkih Država.
„Inovacije u kineskoj biofarmaceutskoj industriji ubrzavaju se neviđenim tempom“, izjavio je Dejvid A. Riks, predsednik i izvršni direktor kompanije Eli Lili (Eli Lilly and Company). „Biotehnološki sektor Kine oslanja se na dvostruki pogon – mrežu poznatih medicinskih univerziteta u Pekingu koji obrazuju vrhunske stručnjake i biotehnologiju, u kombinaciji sa okruženjem koje podstiče osnivanje novih kompanija“, dodao je.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com