Razgovori između SAD i Kine na najvišem nivou od kada je predsednik SAD Donald Tramp (Trump) pokrenuo trgovinski rat počeli su danas u Ženevi u pokušaju smirivanja tenzija između dve najveće svetske privrede.
U znaku koliki značaj pridaju pregovorima dve zemlje su poslale najviše visoke zvaničnike u Ženevu – američki ministar finansija Skot Besent (Scott Bessent) predstavnik za trgovinu Džejmison Grir (Jamieson Greer) i kineski vicepremijer He Lifeng.
„Ekonomske i trgovinski pregovori na visokom nivou između Kine i SAD počele su u Ženevi“, u Švajcarskoj, javila je kineska javna televizija CCTV oko podneva.
Predviđeno je da se pregovori vode danas i sutra, ali delegacije su diskretne i susret se odvija na mestu skrivenom od pogleda na levoj obali jezera, konstatovao je Frans pres.
Jutros je oko 9.30 Skot Besent, Džejmison Grir i delegacija od oko deset ljudi prošla kroz lobi Interkontinentala, hotela u zaleđu Ženeve gde obično odsedaju američke delegacije, ali na poziv novinara Besentu da kaže šta očekuje, on je samo okrenuo glavu i nije komentarisao pre nego što je ušao u crni BMV, prenosi Frans pres.
Uoči susreta predsednik SAD Donald Tramp je napravio gest dobre volje i predložio smanjenje na 80 odsto kaznenih carina koje je sam uveo na kineske proizvode.
„Predsednik bi voleo da reši problem sa Kinom. Kao što je rekao voleo bi da smiri situaciju“, rekao je sinoć američki ministar trgovine Hauard Lutnik (Howard Lutnick) za Foks njuz (Fox News).
Taj gest je simbolični pošto taj nvo carina i dalje ne bi bio podnošljiv za većinu kineskih proizvoda u SAD, piše Frans pres.
Od povratka u Belu kuću u januaru Tramp koristi carine kao svoje političko oružje. On je uveo carine od 145 odsto na proizvode iz Kine, koje se dodaju na prethodno postojeće carine.
Peking koji je obećao da će se „do kraja“ boriti protiv Trampovih carina uzvratio je uvođenjem carina od 125 odsto na američke proizvode.
Kao rezultat toga bilateralna trgovinska razmena takoreći je prekinuta a berze beleže velike skokove i padove.
Predviđeni pregovori u Ženevi su prema tome „pozitivan i konstruktivan korak ka deeskalaciji“, ocenila je generalna direktorka Svetske trgovinske organizacije Ngozi Okondžo-Ievala (Okonjo-Iweala), uoči početka pregovora.
Kineski vicepremijer izgleda stiže za pregovarački sto sa određenom prednošću, Peking je u petak objavio da je kineski izvoz u aprilu skočio 8,1 odsto, što je četiri puta više od predviđanja analitičara, ali izvoz ka SAD pao je za gotovo 18 posto.
Prema Kinezima, i Amerikanci su tražili ove razgovore.
Analitičari očekuju da će biti napravljen simboličan i privremen gest koji bi mogao da smiri tenzije ali ne i da reši suštinska neslaganja.
Profesor međunarodne trgovinske škole Kina Evropa (CEIBS) u Šangaju Su Bin ne očekuje da će carine biti vraćene na“razuman nivo“ smatrajuči da i ako budu smanjene to će biti za polovinu, što će isto biti suviše visoko za normalnu trgovinsku razmenu.
Postoje i kočnina praktičnom planu po mišljenju analitičara a to je da Tramp želi da se sastane sa svojim kineskim kolegom Si Đinpingom i da sa njim dođe do sporazuma a da zatim njihovi podređeni rešavaju detalje, dok Kinezi hoće da se sva pitanja reše pre sastanka dvojice predsednika.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com