U trendu

Fronteks: 46 odsto veći tranzit migranata u regionu

SARAJEVO – Ukupan broj migranata u Evropi smanjen je u 2019. u odnosu na prethodnu godinu, ali je značajno veći u odnosu na raniji period na prostoru zapadnog Balkana, saopšteno je iz Evropske službe za migracije „Fronteks“.

U najnovijem preliminarnom izveštaju, koji je obavljen na sajtu ove organizacije, istaknuto je da je otkriveno 139.000 ilegalnih ulazaka u zonu šengena, od čega 24.000 na zapadnim granicama, 14.000 na istočnim, te 82.000 na području istočnog Mediterana koje obuhvata i region zapadnog Balkana.

U naš region, kako se ističe, najviše je migranata došlo preko teritorije Turske, pišu „Nezavisne novine“.

Naglašeno je i da je u matične zemlje vraćeno 15.850 migranata koji su prošli proceduru odbijanja zahteva za azil, dok je godinu ranije vraćeno njih 13.739.

U istom periodu zaplenjeno je 125,5 tona droge, a privedeno 669 narko-dilera.

Pronađeno je i 390 ukradenih vozila te 69 komada ilegalnog naoružanja raznog kalibra.

U „Frontexu“ ističu da su očekivanja da će ove godine biti uspešniji u borbi protiv ilegalnih migracija time što se očekuje formiranje stalnih jedinica Evropske granične kontrole i Obalne straže, a već je pokrenuta regrutacija prvih 700 stalnih službenika.

Izabela Vivior, portparolka „Frontexa“, za „Nezavisne“ kaže da je dobra vest što je ukupan broj manji za čak 92 odsto u odnosu na vrhunac migrantske krize iz 2015. godine.

„Uprkos ukupnim opadajucim trendovima, u istocnom delu Mediterana došlo je do pojačanog pritiska, koji je počeo u proleće. Do vrhunca je došlo u septembru, a onda je počeo opadajući trend, što je u skladu s sezonskim promenama. Ukupno gledano, detektovali smo 82.000 migranata na toj ruti, ili za 46 odsto više nego prethodne godine“, naglasila je ona.

Dodala je da je u drugoj polovini godine na tom delu migrantskih ruta najviše prelazaka bilo još od početka implementacije sporazuma između EU i Turske u martu 2016. godine, ali je naglasila i da je to ipak manje u odnosu na vrhunac krize iz 2015. godine.

„Frontex“ je u našem regionu najviše izazova zabeležio na granici Grčke s Albanijom, te na istočnim i južnim granicama Srbije.

„Najveći deo prebačenih ljudi na grčka ostrva put je nastavio zapadnobalkanskom rutom“, naglasili su.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.