U trendu

Vetar koji njiše ječam

Žanr: ratna drama
Trajanje: 127 min.
Nagrade: Zlatna palma na ovogodišnjem Filmskom festivalu u Kanu

Glavne uloge:

Silijan Marfi (Cillian Murphy), Lijam Kaningam (Liam Cunningham), Padrig Delejni (Padraic Delaney), Džerard Kerni (Gerard Kearney), Vilijam Ruen (William Ruane)

Scenario: Pol Laverti (Paul Laverty)
Režija: Ken Louč (Ken Loach)

SINOPSIS

Irska, 1920. Radnici na polju ujedinjuju se da bi formirali gerilsku vojsku koja će se suočiti s nemilosrdnim „Black and Tan“ odredom, koji stiže iz Britanije da uguši irske težnje ka nezavisnosti. Vođen dubokim osećanjem obaveze i ljubavi prema svojoj zemlji, Demijen napušta svoju doktorsku karijeru u usponu i pridružuje se svom bratu Tediju u opasnoj i nasilnoj borbi za slobodu. Pošto smela taktika boraca za slobodu dovodi Britance do sloma, obe strane sklapaju sporazum o prekidu krvoprolića. Međutim, uprkos očiglednoj pobedi, građanski rat izbija, a porodice koje su se borile rame uz rame sada se nalaze u poziciji zakletih neprijatelja, stavljajući svoju odanost na vrhunsku probu.

O FILMU

Louč je izjavio da se nada da će njegov mali film koji govori o irskom ratu za nezavisnost 1920. godine promeniti odnos koji Britanci imaju prema svojoj imperijalističkoj prošlosti i tako, govoreći istinu o prošlosti, pomoći da se lakše govori istina o sadašnjosti.

U filmu „Vetar koji njiše ječam“ („The Wind That Shakes The Barley“) glavne uloge tumače Silijan Marfi (Cillian Murphy), poznat po ulogama negativaca u filmu „Betmen“ i Krejvenovom „Noćnom letu“, Padrig Delejni (Padraic Delaney), Lijam Kaningam (Liam Cunningham), Džerard Kerni (Gerard Kearney) i Vilijam Ruen (William Ruane).

Filmom „The Wind that Shakes the Barley“ britantski reditelj vraća se na istorijske teme (njegov film „Land and Freedom“ govori o španskom građanskom ratu), ali ovog puta bavi se irskim ratom za nezavisnost – temom koju je već načeo u policijskoj priči „Hidden Agenda“. S ratom u pozadini (film počinje irskom revolucijom 1916. godine, koja je prerasla u građanski rat do 1920. godine), radnja filma prati dva brata – Demijena (Marfi), koji se odriče svoje doktorske karijere zbog ljubavi prema otadžbini, i Tedija (Delejni), koji postaje borac iz prvih redova otpora britanskom okupatoru. Njihova borba će umnogome uticati i na njihov odnos.

O REŽISERU

Ken Louč (reditelj)
Sin električara, Louč je odrastao u Vorvikširu za vreme Drugog svetskog rata. U toku studija na Oksfordu počeo je da se interesuje za film i pozorište, a za politiku tek šezdesetih, kada se zaposlio na BBC-ju. U karijeri koja je počela polovinom šezdesetih, a došla do punog izražaja u poslednjih deset godina, Louč je napravio skoro 30 filmova (pored još toliko TV filmova i serija), od kojih su mnogi imali izuzetnog uspeha i kod publike i kod kritike – „Zemlja i sloboda“, „Karlina pesma“, „Moje ime je Džo“, „Slatke šesnaeste“.

Čak osam puta bio je nominovan za Zlatnu palmu, koju je apsolutno zasluženo osvojio ove godine. Sva njegova dela tretiraju pitanja života zaboravljenih, siromašnih, potcenjenih, ljudi s dna klasne lestvice, pokušavajući da pomognu Britancima da bolje spoznaju i vide sebe i društvo u kome žive. Malo je umetnika koji su to uspeli da ostvare na tako ubedljiv i snažan način.

O GLUMCIMA

Silijan Marfi (Demijen)
Mlad i veoma uspešan irski glumac rođen je 1976. godine. Ozbiljnu filmsku karijeru započeo je ulogom u filmu „Disko svinje“ (FEST02). Usledili su filmovi „28 dana kasnije“, „Devojka sa bisernom minđušom“, „Hladna planina“, „Betmen počinje“. Nedavno smo imali prilike da ga vidimo u ulozi teroriste u filmu Vesa Krejvena „Noćni let“, a ko je posetio Palićki filmski festival, gledao ga je u filmu „Doručak na Plutonu“ u ulozi transvestita, koja mu je donela i nominaciju za Zlatni globus.

Padrig Delejni (Tedi)
Jedini je član ekipe filma „Vetar koji njiše ječam“ koji je posetio ovogodišnji Palićki filmski festival. O svojoj ulozi Tedija kaže: „Mislim da nas je Ken sve izabrao jer smo na neki način veoma slični likovima u filmu. Ja sam jednim delom Tedi O“Donovan – jako sam svojeglav i tvrdoglav. Teško je to priznati, ali je tačno. Moj otac je bio farmer. Bio je veoma strog, tražio je disciplinu, i nešto od toga je sigurno ostalo u meni. U početku je to teško, ali s vremenom život traži disciplinu, koncept i sigurnost. Mislim da se i Tedi tako osećao, jer je odrastao daleko od kuće i veoma mlad postao vojnik.“

Oficijelni sajt:

  • The Wind That Shakes the Barley (2006)

    Premijera: Palićki filmski festival
    U bioskopima: 20. septembar 2006. godine u 20 časova, Dom sindikata

    Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.