U trendu

Hari Poter postaje maskota kompanije Coca-Cola?

Kada pomislimo na Harija Potera, obično nam prvo padne na pamet ćubica razbarušene kose, ožiljak u obliku munje i okrugle naočare. Uskoro, toj tipskoj slici ćemo verovatno moći da pridodamo i konzervu Coca-Cole.

Specijalna projekcija novog filma iz Hari Poter serijala i potencijalnog blockbuster-a “Harry Potter and the Sorcerer’s Stone”, u Vašingtonu je bila dočekana manjom grupom demonstranata jedne nevladine organizacije koja kompaniju Coca-Cola optužuje da sponzorisanjem filma želi da pridobije decu za svoje bezalkoholno piće, svojevrstan simbol nezdrave brze hrane.

“’Hari Poter’ je decu ponovo zainteresovao za knjige, i to je sjajno”, kaže Majkl Džejkobson (Michael Jacobson), izvršni direktor vašingtonskog Centra za primenu nauke u javnom interesu. “Ono što nije sjajno je to što kompanija Coca-Cola koristi ovaj književni fenomen kako bi povećala popularnost i poboljšala prodaju svojih proizvoda među dečjom populacijom.”

U februaru ove godine, kompanija Coca-Cola, sa sedištem u Atlanti, potpisala je sa medijskim gigantom AOL-Time Warner Inc. ugovor “težak” 150 miliona dolara, po kojem je najveći svetski proizvođač bezalkoholnih pića postao ekskluzivni globalni marketinški partner filmskog serijala Warner Brothers-a zasnovanog na popularnoj “Harry Potter” sagi Dž. K. Rouling (J. K. Rowling).

Coca-Cola se obavezala da će, kao deo kampanje, 18 miliona dolara uložiti u fondove za širenje pismenosti.

Povodom protestâ Centra za primenu nauke u javnom interesu, predstavnica za medije kompanije Coca-Cola, Sjuzan MekDermot (Susan McDermott), izjavila je sledeće: “Tvrdnje da je naša odluka da sponzorišemo ovaj film i da se zauzmemo za reafirmaciju zaboravljenog zadovoljstva čitanja neumesna, kao i neutemeljeno pripisivanje lošeg uticaja naših proizvoda na zdravlje i blagostanje dece, ukazuju na potpuno nerazumevanje suštine naših napora i predstavljaju čist senzacionalizam. Mi, recimo, smatramo da je apsurdno što Džejkobson i njegova organizacije koriste ‘Harija Potera’ kako bi promovisali svoj program.”

Bez želje da komentarišemo ovaj slučaj i stajemo na bilo koju stranu, ipak se moramo zapitati kome su interesi dece više na srcu – neprofitnoj grupaciji čija su glavna polja delovanja zaštita zdravlja i očuvanje životne sredine, ili, pak, jednoj od najvećih multinacionalnih korporacija, kojoj su deca jedna od glavnih ciljnih grupa?

Centar za primenu nauke u javnom interesu svoju kampanju je pokrenuo u oktobru, skrećući pažnju na Coca-Cola slučaj “u nameri da zaštiti zdravlje dece”. Džejkobson je u tu svrhu postavio i web sajt, na kojem je pozvao obožavaoce Harija Potera da mu se pridruže u apelima koje upućuje autorki Dž. K. Rouling, kako bi “sačuvala Harija” od bilo kakve buduće povezanosti sa kompanijom Coca-Cola i kako bi deo svojih prihoda ostvarenih po sadašnjem ugovoru priložila kampanjama koje za cilj imaju poboljšanje kvaliteta ishrane. Džejkobson tvrdi da je “porast potrošnje gaziranih bezalkoholnih pića tokom poslednjih 25 godina ključno doprineo naglom porastu gojaznosti u Sjedinjenim Državama”.

Coca-Cola je već, ranije ove godine, učinila preokret u svojoj marketinškoj strategiji usmerenoj na školsku populaciju, pošto je bila izložena velikoj javnoj osudi povodom povezanosti upotrebe njenih proizvoda sa porastom stope gojaznosti, kao i povodom svojevrsne “komercijalizacije” škola. Kompanija je, tom prilikom, prihvatila da, pored gaziranih, počne učenicima da prodaje i prirodne negazirane sokove. Ipak, kritike očigledno ne jenjavaju, a kakav će biti konačni obrt situacije verovatno ćemo tek imati prilike da vidimo.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.