U trendu

Leteći akrobata

Koja je najmanja ptica na svetu? To bi svakako bio kolibri. Ljupkost i lepota kolibrija i njegovo perje koje se preliva u svim bojama sve do danas zapanjuju naučnike. Nije slučajno što su mu dali razna imena: plava kruna, zelenogruda nimfa, leteći ametist ili ognjeni topaz. Alfred Brem nazvao je porodicu kolibrija – živim dragim kamenjem tropskog pojasa.

Među pernatim bićima kolibri je najneobičniji i najmanji. Može težiti svega dva grama. Na njegovu leteću muskulaturu odlazi trećina njegove ukupne težine, a njegovo srce zauzima skoro celu grudnu duplju i može da kuca brzinom od 500 do 1.200 otkucaja u minuti. Kolibri ima jedinstvenu tehniku pilotaže. Kao propeler se podiže naviše ili uzleće vertikalno, kao raketa, a zatim juri, pada, koči, visi u vazduhu, leti bočno i pri tom ne zaboravlja da predahne u letu. Neki kolibriji za vreme bračnog perioda mogu da mahnu krilima do 200 puta u sekundi, dok za isto vreme vrabac mahne samo 13 puta!

Zamislite samo koliku količinu energije ova ptičica svakodnevno troši tražeći hranu kada mora da obleti oko dve hiljade cvetova. Za razliku od leptira, koji se spušta na cvetove, kolibri se snabdeva hranom u letu. Lebdeći u vazduhu, on maše krilima od 30 do 100 puta u sekundi i tom prilikom zavlači oštri kljun u čašicu cveta, a jezičkom usisava kapljice nektara. Neke vrste kolibrija redovno odlaze na daleka i opasna putovanja.

Kako ova ptičica uspeva da preleti 3.200 kilometara od Severnog polarnog kruga do Centralne Amerike, leteći preko planinskih venaca i morskog prostranstva, i to dva puta, tamo i natrag – ostaje jedna od mnogih tajni ovog vazdušnog akrobate. Ko bi rekao da je ova malena ptica tako izdržljiva? Verovatno će naučnici u budućnosti moći da odgovore i na to pitanje i da razreše i ovu tajnu.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.