U trendu

Ne zariva glavu u pesak

Najveća ptica na svetu poreklom je iz Afrike. Na svahiliju je zovu mbuni, a mi je poznajemo kao noja. Ova ptica visoka je oko dva i po metra i teška od šezdesetak do 130 kilograma, pa zato i ne čudi što ne može da leti. Ipak, noj je obdaren drugom sposobnošću, a to je brzina. Viđeni su nojevi koji su prestizali i antilopu u trku. Kad potrči, ova dugonoga ptica dostiže brzinu od čak 70 kilometara na čas.

Pošto noj ne krstari nebeskim visinama, nije mu potrebno snažno i čvrsto perje, kakvo imaju ptice letačice. Umesto njega, na nojevim zakržljalim krilima izrasla su meka i duga pera koja mu služe kao zaštita pod vrelim afričkim suncem. Nojeve krupne oči, najkrupnije u ptičjem carstvu, imaju oko pet centimetara u prečniku. Da mu za vreme peščanih oluja pesak ne bi smetao, noj je zaštićen gustim i dugim trepavicama.

Kakva ptica, takva i jaja. Najveća su na svetu i teška oko kilogram i po, to jest, kao dvadesetak kokošijih. U jednom gnezdu nađe se oko 25 jaja, ali ne pripadaju sva istoj ptici. Nojevi su poligamne životinje. Jedan mužjak ima harem koji čini od tri do šest ženki.

U gnezdo koje mužjak iskopa u zemlji njegove ženke nose jaja. Kada se gnezdo napuni, treba ga zaštititi od šakala. I pored velike pažnje roditelja, mladunci se ispile tek iz polovine jaja. Danju na jajima leži dominantna ženka, dok je za noćno dežurstvo zadužen mužjak. Razlog za ovakav raspored dužnosti je jednostavan. Mužjakovo crno perje noću je mnogo teže primetiti, dok se ženka prekrivena braonkastim perjem lakše stapa s bojama okolnog zemljišta po danu.

Nasuprot raširenom verovanju, nojevi ne zarivaju glavu u pesak kada se nađu u opasnosti. Ova zabluda nastala je iz pogrešno shvaćenog ponašanja ženke. Kada uoči opasnost dok leži na jajima, ženka noja ne krije glavu pod zemlju već spusti svoj dugi vrat na tle kako je grabljivac ne bi primetio.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.