U trendu

Svi rođeni između 1980. i 1990. u ovoj državi mogu dobiti po više od 10 hiljada evra

Britancima rođenima između 1980. i 1990. država bi mogla da podeli po 10 hiljada funti (oko 11.500 evra) kako bi se njihov životni standard približio imućnijoj generaciji ‘babyboomera’ rođenih posle Drugog svetskog rata, predložila je tamošnja ugledna fondacija ‘Resolution’.

Oni su na ovaj predlog došli posle dvogodišnjeg istraživanja o generacijskim razlikama britanskih građana u bogatstvu, sa osvrtom na održivost penzionog sistema.

Pravo na naknadu koju predlaže ‘Resolution’ mladi Britanci stekli bi nakon 25. godine života. Budući da je ‘Resolution’ u pomenuto istraživanje uključio i nekoliko bivših vladinih funkcionera, njihova ponuđena rešenja imaju dodatnu težinu pa ne čudi da su izazvali veliku pažnju u britanskoj javnosti.

Postojanje jaza u imovini kojom raspolažu ‘babyboomeri’ rođeni između 1946. i 1965. s jedne, i Britanci rođeni od 1980. nadalje, s druge strane, ‘Resolution’ ilustruje podacima kako tridesetogodišnjaci imaju dva puta manje šanse da postanu vlasnici nekretnine od ‘babyboomera’ i pet puta veće šanse za iznajmljivanje stana u odnosu na starije Britance.

Utvrđeno je, takođe, da je posle Drugog svetskog rata svaka nova generacija Britanaca raspolagala većim prihodima od prethodne, sve do generacija koje su rođene posle 1980. godine.

Istraživanje je pokazalo i da su novije generacije punoletnih Britanaca mnogo nesigurnije za svoje radno mesto od naraštaja rođenih između 1966. i 1980.godine, i zato fondacija svoj predlog za jednokratnu pomoć opravdava i potrebom da se time deo mladih Britanaca motiviše za pokretanje sopstvenog biznisa. Deo novca, procenjuje ‘Resolution’, otišao bi i u penzioni fond Ujedinjenog Kraljevstva kojem, prema opštoj oceni, dugoročno preti slom.

Novac potreban za naknadu koju ‘Resolution’ predlaže dobio bi se, navodi se, od pojačanog oporezivanja nasledstva i poklona. Trenutno je minimalni porez na nasledstvo u Britaniji 40 posto na imovinu vredniju od milion funti, a fondacija predlaže novi porez od 20 posto za nasledstva veća od 500 hiljada funti.

S druge strane, mnogo je i onih koji osporavaju ovakav vid pomoći mladim Britancima i koji napominju da je ‘međegeneracijski imovinski jaz’ posledica toga što su mladi manje skloni štednji i opreznijim ulaganjima od ‘babyboomera’. Potencijalne korisnike pomoći od deset hiljada funta dobar deo britanske javnosti smatra hedonistima kojima je važnije da se zabavljaju uz skupa pića i probrane specijalitete, nego da štede za stan, prenosi Jutarnji.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.