U trendu

SmrÅ¡ajte – makar malo

Odrasli koji su umereno ili veoma gojazni mogu da poboljšaju svoje zdravlje smanjenjem čak i male količine telesne mase.

Nove smernice iz Nacionalnog instituta za zdravlje i negu ukazuju na to da programi za upravljanje telesnom teşinom, promene u načinu şivota i ishrani mogu da pomognu ljudima u poboljšanju zdravlja.

Gil Dobro, nutricionista i predsedavajući grupe koja je osmislila ove smernice, ističe: „Mi znamo da se kod osoba sa prekomernom telesnom teÅŸinom i kod veoma gojaznih osoba moÅŸe poboljÅ¡ati zdravlje, čak i ako izgube relativno malu količinu mase – oko 3% prvobitne teÅŸine.“ Ipak, on priznaje da najveće zdravstvene prednosti proishode iz većeg gubitka telesne teÅŸine.

Velika telesna teÅŸina – sve veći problem

Broj gojaznih osoba u Engleskoj i zapadnim zemljama stalno raste. ViÅ¡e od četvrtine odraslih u Engleskoj klasifikovano je kao veoma gojazno, a oko 42% muÅ¡karaca i trećina ÅŸena je umereno gojazna.

Gojaznost povećava rizik od ozbiljnih zdravstvenih stanja kao Å¡to su dijabetes, srčane bolesti, pa čak i neke vrste raka. Suočavanje sa dugoročnim posledicama gojaznosti sve viÅ¡e opterećuje zdravstvene fondove, utičući negativno na budÅŸet skoro svih zemalja.

Gil Fino kaÅŸe da bi programi za upravljanje teÅŸinom mogli biti efikasni u pomaganju onima koji su gojazni ili veoma gojazni. „Problem je u tome Å¡to postoji mnogo varijacija u programima za upravljanje telesnom teÅŸinom koji su trenutno na raspolaganju. To je izazov za lokalne vlasti koje promoviÅ¡u i pomaÅŸu ove programe; treba da znaju Å¡ta je efikasno, a Å¡ta ne.“

Ishrana i veÅŸbe

Nove smernice ukazuju na to da najbolji programi za upravljanje teÅŸinom podrazumevju nekoliko aspekata mrÅ¡avljenja, fokusirajući se na ishranu, fizičke aktivnosti i promene ponaÅ¡anja na različitim nivoima.

Program bi trebalo da traje najmanje 3 meseca i da podrazumeva multidisciplinarni tim: nutricioniste, registrovane praktičare psihologe i kvalifikovane instruktore fizičkih aktivnosti.

Bez instant rešenja

Pacijentima bi trebalo saopÅ¡titi prednosti gubljenja teÅŸine, ali ih i upozoriti da ne postoji „magični metak“ za postizanje ovog cilja.

Zdravstveni radnici treba da tretiraju sve gojazne osobe koje traÅŸe pomoć s punim poÅ¡tovanjem i ne osuđujući načine za smanjenje telesne teÅŸine.

Veoma je vaÅŸno imati realne ciljeve, jer je to ključna komponenta uspeÅ¡nog mrÅ¡avljenja. Ako je neko gojazan, to je veliki problem za njega i stvarno mu treba pomoći. MoÅŸe ga lako obeshrabriti ako mu neko sa strane kaÅŸe neki nerealan broj kilograma koji treba da izgubi.

IstraÅŸivači napominju: „Uspeh je kada se smanji i malo teÅŸine, jer to poboljÅ¡ava zdravlje i takve osobe će biti u mnogo boljoj poziciji nego osobe koje niÅ¡ta nisu preduzele niti počele sa smanjenjem suviÅ¡ne teÅŸine. Treba biti zadovoljan i malim smanjenjem teÅŸine, a ako se postigne viÅ¡e od toga, onda će se značajno poboljÅ¡ati i zdravstveno stanje.“

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.