Dok većina ljudi ne razmišlja o njima osim kada nešto krene naopako, creva su presudna za opšte zdravlje, uključujući mentalnu stabilnost i imunitet.
Renomirana ekspertkinja s Harvarda, gastroenterološkinja dr. Žaklin Volf, otvoreno je govorila o navikama u ishrani koje mogu uništiti crevnu floru i pogoršati stanje organizma na više nivoa. Ako vam je stalo da vaše telo radi sa vama, a ne protiv vas, ovo su „neprijatelji“ ishrane i trebalo bi da ozbiljno razmislite o njihovom izbacivanju iz jelovnika.
1. Masno, masnije, najgore – crveno meso
Kada često posežete za masnijim komadima mesa, unosite dosta zasićenih životinjskih masti koje ne samo da sabotiraju rad vašeg creva već i narušavaju mikrobnu ravnotežu. dr. Volf objašnjava da ova dijeta smanjuje proizvodnju korisnih kratkolančanih masnih kiselina, prirodnih „gasitelja“ zapaljenja u debelom crevu.
2. Industrijski otrov na vašem tanjiru – ultra-prerađena hrana
Sve što je prošlo kroz mašinu, napunjeno aditivima i konzervansima i ima rok trajanja duži od vašeg godišnjeg odmora – treba posmatrati sa oprezom. Takve namirnice, zbog načina prerade i sastojaka, mogu izazvati zapaljenske reakcije u digestivnom sistemu i poremetiti delikatnu crevnu ravnotežu.
3. Šećerna bomba u čaši – gazirana i zaslađena pića
Sokovi puni rafinisanog šećera su prava poslastica za loše bakterije u crevima. Dok ih pijuckate uz ručak, oni nabubre i guše dobre mikroorganizme, stvarajući haos koji se često manifestuje kroz probavne probleme i promene raspoloženja.
4. Ulja prerušena u zdravlje – kokosovo i palmino ulje
Iako se često reklamiraju kao „zdrave alternative“, ova ulja kriju visok nivo zasićenih masti koje su, baš kao i masno meso, štetne za vašu crevnu mikrofloru.
Pa šta staviti na tanjir?
Da se ne zaustavimo samo na zabrani, evo šta stručnjaci preporučuju kao „prvu pomoć“ za restauraciju creva:
Nemasno meso i riba – piletina, ćuretina i masna riba se lakše svare i ne remete crevnu ravnotežu.
Mnogo voća i povrća – vlakana, antioksidansi i prirodna jedinjenja iz biljaka hrane dobre bakterije i pomažu regeneraciju.
Integralne žitarice – zaboravite beli hleb, prepustite se ovsenim pahuljicama, kvinoji i smeđim pirinčem.
Pametna ulja – ekstra devičansko maslinovo ulje i laneno ulje ne samo da štite srce, već pomažu i crevima zahvaljujući omega-3 masnim kiselinama.
Šta je sa pićem?
Zaboravite litar kole – vaša creva bi radije popila zeleni ili crni čaj, ili čak šoljicu kafe. Ova pića su bogata antioksidansima koji mogu pomoći u borbi protiv upale. Naravno, uz kafu u umerenim količinama.
(Klik.hr)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com