U trendu

Dan žena, 121 godina od prvog marša u Njujorku

BEOGRAD – U svetu se danas slavi Međunarodni dan žena, koji je prvi put u svetu obeležen u Njujorku 1908. godine, a u Srbiji šest godina kasnije.

Tog 8. marta 1908. godine je 15.000 žena izašlo na ulice Njujorka tražeći kraće radno vreme, veće plate i pravo glasa, a godinu dana kasnije Socijalistička partija SAD je proglasila prvi Nacionalni dan žena.

Taj dan je u nekim zemljama postao međunarodni praznik 1910. godine, predložila ga je Klara Cetkin na Međunarodnoj konferenciji žena u Kopenhagenu, ali tada nije postojao fiksni datum.

Konferenciji u Kopenhagenu je prisustvovalo 100 žena iz 17 zemalja sveta i one su jednoglasno prihvatile predlog.

Na međunarodnom nivou, Dan žena je prvi put obeležen 1911. godine, u Danskoj, Nemačkoj, Švajcarskoj i Austriji.

Fiksni datum je utvrđen za vreme Prvog svetskog rata 1917. godine, kada je marš Ruskinja nazvan „Protest za hleb i mir“ i kada su žene štrajkovale u Sankt Peterburgu i tražile pravo glasa, te su 8. mart i zvanično dobile na međunarodnom nivou.

Boje kojima se obeležava Dan Žena su ljubičasta, zelena i bela, a priznale su ga i Ujedinjenje nacije.

Ne obeležava se u svim zemaljama isto Dan žena, ali je za skoro u svim državama izvesno da se tog dana prodaju ogromne količine cveća.

U Kini žene dobijaju pola slobodnog dana na poslu, dok se u Americi obeležava ceo mesec kao mesec pripadnica nežnijeg pola.

Ove godine u mnogim zemljama sveta neće biti na pravi način obeležen Dan žena na ulicama i trgovima zbog pandemije korona virusa, odnosno zbog restriktivnih mera koje su na snazi širom planete.

Postoji i Međunarodni dan muškaraca koji se obeležava 19. novembra, ali ga nisu priznale Ujedinjene nacije.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.