U trendu

Volstrit i evropske berze jutros rastu posle kraha u ponedel

NJUJORK/LONDON – Cene fjučersa na Volstritu i evropskim berzama od jutros su u usponu nakon jučerašnjih katastrofalnih gubitaka.

Terminski indeks Dau DŽons skočio je noćas posle ponoći za više od 700 poena, nakon što je Volstrit pretrpeo najgori trgovački dan od “Crnog ponedeljka” 1987.

U utorak rano ujutro u 2:23 sata po istočnoameričkom vremenu, industrijski indeks Dau DŽons koji prati kretanje cena na tržištu fjučersa ojačao je za 765 bodova, a rast su registrovali i fjučers indeksi S&P 500 i Nasdak 100, izveštava CNBC.

Do zaokreta je došlo nakon što je američki predsednik Donald Tramp tvitovao da će Sjedinjene Drzave snažno podržati industrije, kao što je vazduhoplovna i druge, koje su, kako je napisao, „posebno pogođene kineskim virusom“. Dodao je da će SAD biti jače nego ikad ranije.

Prethodno, Volstrit je zabeležio u ponedeljak treći najveći pad tokom jednog dana u istoriji američke berze, do kojeg je došlo uprkos tome što su Federalne rezerve započele veliku kampanju monetarnih podsticaja kako bi sprečile usporavanje privrednog rasta usled širenja pandemije koronavirusa.

Indeks Dau DŽons je pao juče za 2.997,10 poena ili za 12,9 posto, na 20.188,52 boda. S&P 500 je potonuo za 12 posto, na 2.386,13 poena, spustivši se na najniži nivo od decembra 2018., dok je tehnološki Nasdak Kompozit izgubio 12,3 posto zaključivši trgovanje na 6.904,59 poena, što je njegov najgori dnevni pad ikada.

Indeksi su se stropoštali u ponedeljak posle izjave predsednika Trampa da bi korona-kriza mogla da potraje do avgusta. Takođe je rekao novinarima da bi američka privreda “mogla da krene” u recesiju.

Indeks volatilnost cena Cboe, koji meri strah investitora na Vostritu, dostigao je istorijski maksimum u ponedeljak od 82,69 poena, premašivši vrhunac za vreme finansijske krize kada je iznosio 80,74 boda.

Akcije na evropskim berzama se takođe jutros oporavljaju od jučerašnjeg sunovrata izazvanog masovnom rasporodajom zbog panike koja vlada u Evropi zbog širenja koronavirusa i štete koju globalna pandemija nanosi privrednoj aktivnosti i finansijskom sektoru.

Panevropski indeks Stoks 600 porastao je za 2,7 procenta na početku današnjeg trgovanja, pri čemu je s dobicima prednjačio automobilski sektor s rastom od 5,0 odsto. I svi ostali sektori, osim onih koje se bave turističkim uslugama i putovanjima, ušli su na pozitivnu teritoriju.

U medijskim vestima i dalje dominiraju naslovi o evropskim državama u karantinu. Italija i Španija su i dalje najgore pogođene zemlje pandemijom virusa Covid-19, ali su i Francuska i Nemačka takode prijavile oštar rast novih slučajeva zaraze, napominje CNBC.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.