U trendu

Zemlje u razvoju mogle bi da izgube 85% prihoda od nafte

BEČ/PARIZ – Prihodi od nafte i gasa zemalja u razvoju mogli bi da padnu na najniže nivoe u više od dve decenije ako sadašnje stanje na tržištu energenata potraje, upozorili su Međunarodna agencija za energetiku (IEA) i Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) u retkom zajedničkom saopštenju.

Izvršni direktor IEA Fatih Birol i generalni sekretar OPEK-a Mohamed Barkindo izrazili su „duboku zabrinutost“ zbog pandemije koronavirusa, upozorivši da bi ona mogla da ima „potencijalno dalekosežne ekonomske i socijalne posledice“, prenosi CNBC.

Birol i Barkindo su naveli u saopštenju da očekuju da će zemlje u razvoju zabeležiti pad prihoda od nafte i gasa za 50 do 85 odsto ove godine.

Međunarodna cenovna referenca na svetskim tržištima „crnog zlata“, severnomorska nafta „brent“ trgovala se jutros po ceni od 29,91 dolara za barel, što je pad od oko 0,7 procenata u odnosu na prethodni dan, dok je američka nafta WTI poskupela za više od 1,0 posto na 28,98 dolara po barelu.

Cene nafte su se na prethodnoj trgovinskoj sesiji stropoštale za 10 odsto, usled daljeg širenja pandemije koronavirusa u svetu i zbog izostanka novog sporazuma između zemalja OPEK-a i nečlanica naftnog kartela, sa Rusijom na čelu, o daljem smanjenju pumpanja.

Cena naftnih fjučersa se više nego prepolovila u odnosu na najviši nivo u januaru.

Sudijski državni naftni gigant, Aramko, saopštio je u ponedeljak da će planirano povećanje proizvodnje u aprilu verovatno nastaviti i u maju, navodeći da mu „vrlo odgovara“ cena nafte od 30 dolara za barel.

Rusija, koja je početkom ovog meseca odbila da podrži predlog OPEK-a o dubljem rezanju proizvodnje, poručila je da može da izdrži niske cene nafte duže od decenije.

Barkindo i Birol u zajediničkom saopštenju nisu se pominjali nijednu zemlju pojedinačno, ali su obojica istakla „značaj tržišne stabilnosti, jer proizvođači osećaju posledice ekstremnih volatilnosti“.

Oni su se dogovorili da „ostanu u tesnoj komunikaciji u vezi s tim pitanjem“ i da nastave redovne konsultacije o kretanjima na tržitu nafte, navodi CNBC.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.