U trendu

Botoks u kozmetici

Većina ljudi je odavno upoznata sa botoksom i njegovom namenom. Najbitnije je znati da botoks ima kozmetičku svrhu, tj. da se koristi radi uklanjanja bora i podmlađivanja lica.
Botoks je inače komercijalnije ime za toksin botulinum, odnosno protein koji pripada grupi nervnih toksina i koji nastaje sintezom bakterije Clostridium botulinum. Sam botoks je izuzetno toksičan, ali se i uprkos tome ipak upotrebljava u manjim količinama prilikom lečenja mišićnih spazama, strabizma (razrokosti), kao i nekontrolisanog žmirkanja i cervikalne distonije (nervno stanje koje se odlikuje intenzivnim grčenjem mišića vrata i ramena).
Botoks je ipak daleko poznatiji po svojoj efikasnosti prilikom uklanjanja i "peglanja" bora na licu.
Botoks terapija
Kozmetički efekat botoksa (botulinum toksina tipa A) prvi je podrobno ispitao i zabeležio dr Ričard Klark, plastični hirurg iz Kalifornije. Američka FDA je još 2002. godine odobrila upotrebu botoksa u svrhu ulepšavanja.
Danas se botoks intenzivno koristi u terapijama protiv starenja, kako bi se izgladile bore i linije na koži lica. Sam botoks se ubrizgava pomoću injekcije, tako što se mesto za ubrizgavanje najpre dezinfikuje i očisti sredstvom koje nije na bazi alkohola. Nakon toga, sledi ubrizgavanje tipičkog anestetika, a zatim i ubrizgavanje sastava injekcije u kožu. Botoks deluje tako što oslabljuje mišiće i ograničava kontrakcije, zbog čega sami mišići nakon ubrizgavanja izgledaju veoma opušteno. Ovaj toksin zapravo sputava rad nervnih završetaka koji prenose impulse do mičićnih vlakana.
Ovakvom poduhvatu relativno se bezbedno mogu podvrgnuti osobe od 18 pa sve do 65 godina godina starosti. Pa ipak, u svakom trenutku treba biti svestan toga da je efekat botoksa kratkoga veka – najviše može trajati od 4 do 6 meseci.
Cena podmlađivanja botoksom
Sama finansijska nadoknada za poduhvat ovakvog tipa pre svega zavisi od količine jedinica botoksa koje se moraju upotrebiti tokom zahvata, kao i od oblasti gde je botoks potrebno ubrizgati.
Kada je reč o Americi, primera radi, cena jedne jedinice kreće se između 10 i 15 dolara. S obzirom na to da je prilikom većine zahvata neophodno mnogo više od jedne jedinice – ponekad čak i 50, kada se sve sabere, prosečna cena tretmana kreće se između 300 i 350 dolara, s tim što u određenim slučajevima može čak dostići i 1.200 dolara.
Upozorenje
Pored troškova koji mogu biti veliki, sve ove intervencije treba prepustiti stručnom osoblju, kako bi se izbegle moguće komplikacije.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.