U trendu

Duži životni vek, ali po koju cenu

U poslednje vreme, broj osoba u ukupnoj svetskoj populaciji od 65 godina starosti i naviše doživeo je izuzetan porast. Ovaj broj je takođe premašio broj dece ispod 5 godina starosti, i to prvi put u poslednjih 10 godina – poslednji su rezultati istraživanja "Internacionalnog zdravstvenog instituta" pod nazivom "Svet koji stari".
Rezultati
Među otkrićima do kojih je ovo obimno istraživanje (preko 200 strana materijala) došlo ističu se pojedine činjenice.
Japan je zvanično najstarija zemlja na svetu, sa 21% stanovništa od 65 godina i više. U Americi broj starijih stanovnika iznosi 13%, ali se očekuje povećanje u broju zbog činjenice da u Americi postoji izuzetno veliki broj ljudi rođenih ubrzo nakon Drugog svetskog rata koji će dostići starosnu granicu od 65 godina nakon 2010. godine. Zemlja čiji najveći deo populacije čini starije stanovništvo jeste Kina. Jedna od veoma zabrinjavajućih činjenica u vezi s Amerikom jeste da čak 20% žena između 40. i 44. godine starosti nije rodilo decu biološkim putem. To povlači sobom još jednu lošu vest po Amerikance: dolazi do porasta sredstava koja se ulažu u zdravstvenu negu stanovnika, jer inače deca igraju jako bitnu ulogu u vođenju brige o svojim roditeljima. To znači da bez dece starije osobe iz ove grupe padaju na teret državi.
Evropa
Ni u Evropi situacija nije zavidna. Na osnovu rezultata ovog istraživanja, čak 23 od 25 zemalja sa ovog kontinenta ulazi, po godinama stanovnika, u grupu najstarijih zemalja na zemljinoj kugli. Ona grupa koja je u demografskom žargonu dobila naziv najstariji od starijih, tj. osobe preko 80 godina starosti, beleži najbrži porast u velikom broju zemalja. Upravo veoma razvijene zemlje imaju prilično veliki broj osoba od 65 godina strosti i više. Daleko najveći porast kada je starija populacija u pitanju beleže zemlje u razvoju. "Starenje populacije globalnih razmera je u direktnom sukobu sa društvenom i ekonomskom prirodom zemljine planete u celini, postavljajući time jako zahtevne izazove sa kojima se treba nositi", reči su Ričarda Suzmana, jednog od pripadnika istraživačkog tima. Ono što celokupno istraživanje ističe jeste da sve ovo, sa jedne strane, potvrđuje uspeh medicinskog, društvenog i ekonomskog napretka, ali s druge strane sobom nosi mnoštvo izazova sa kojima osiguravajući i penzioni programi moraju sa uspehom da se nose. Isto tako, sve ovo izuzetno utiče na porast u ekonomiji, ali i na porast u broju raznih bolesti ozbiljne prirode.
Tendencije
Među ostalim otkrićima izdvajaju se još neke činjenice. Neke od populacija smanjuju se u broju. Primera radi, u periodu između 2008. i 2040. u Rusiji se očekuje smanjenje u populaciji za neverovatna 24 miliona. Do toga će delom doći usled niskih stopa nataliteta i visokih stopa mortaliteta izazvanih lošijim funkcionisanjem zdravstvenog sistema. Očekivana starosna granica u Francuskoj, po novorođenčetu, iznosi 80 godina, u poređenju sa Amerikom, gde iznosi 78. Zastrašujuća je činjenica da u Zimbabveu ova starosna granica iznosi zaprepašćujućih 39 godina, a u onim afričkim zemljama u kojima vlada HIV virus ta granica je još niža.
Iako nam dostignuća produžavaju životni vek, pitanje je, ipak, po koju cenu.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.