U trendu

Ova biljka raste skoro svuda, a neverovatno je zdrava: Pomaže vam u nizu problema

Lekovita žalfija (Salvia officinalis L. Lamiaceae) je zimzeleni, sivo-ljubičasti grm s drvenastom stabljikom i snažnim korenom koji naraste do 50 – 100 cm. U Crnoj Gori i Hercegovini ovu aromatičnu, lekovitu i medonosnu biljku nazivaju najčešće pelim, u srednjoj Dalmaciji kadulja, u severnom Primorju kuš, u istočnoj Srbiji dožaliger-ugovarajući grad, nazivaju se kalaver i grad. Za lekovite svrhe koristi se njen list i to je vrlo popularan biljni lek među našim ljudima.

U današnjoj fitofarmaciji ima široku primenu, kako spoljnu tako i unutrašnju. Infuzije (čajevi) koriste se za ispiranje i grgljanje kod problema u usnoj duplji, ždrelu, gingivitisu, upali zubnog mesa i slično, budući da ima dokazano protivupalno, antiseptičko i adstrigentno delovanje.

Čaj kao lek

Tradicionalno se lokalno koristi i za lečenje nekih upalnih kožnih stanja. Uz to, oralno se konzumira kod probavnih smetnji i kao sredstvo protiv preteranog znojenja. Naime, žalfija smiruje periferni nervni sistem zbog sastojaka poput tujona i kamfora, što dovodi do smanjenja znojenja.

Najčešći i najpoznatiji način korišćenja žalfije je u obliku čaja, bilo za gutanje ili lokalno delovanje u usnoj duplji. Za pripremu čaja, 1-2 grama usitnjenih biljnih listova prelije se sa 150 ml ključale vode.

Preporučuje se konzumacija čaja tri puta dnevno kod želudačnih tegoba. Za smanjenje znojenja, koristi se 2 grama biljnih listova koji se prelivaju sa 150 ml kipuće vode, dok za grgljanje može biti upotrijebljeno i do 2,5 grama biljnih listova. Važno je napomenuti da trudnice, dojilje i deca ne bi trebalo da koriste žalfiju u medicinske svrhe.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.