U mnogim kulturama tokom istorije na ceni su više bile krupnije žene, korpulentne, nego one tanke. Bilo je i slučajeva da se negde i vitka, tanka devojka smatrala lepom – ali lepom kao što je vilinsko biće lepo, ne lepom u smislu da bi je muškarac video kao seksualno zaista poželjnu ženu ili kao ženu sposobnu da bude dobra majka i domaćica. Običaji i ukusi se menjaju, kao i standardi lepote – ali dešava se i da neko novo naučno otkriće pruži informaciju o tome zašto je u nečemu ovakva ili onakva žena poželjna. Na šta ovde konkretno mislimo?
Naučnici se slažu da je ljubljenje izuzetno važan deo intimnog života. Neka istraživanja pokazala su da skoro svi muškarci i žene mogu do detalja da opišu kako su se osećali kada su se prvi put poljubili, kao i da se prvi poljubac znatno dublje urezuje u sećanje od prvog vođenja ljubavi. Oblast oko usana je erogena zona i kada se ta oblast stimuliše, aktivira se lučenje hormona estrogena – ovaj hormon pojačava seksualnu želju, pa tako nastaju uslovi da se nastavi s odnosom. Gde u celu tu priču spadaju „bucke“?
Jedan deo estrogena luči baš masno tkivo. A pljuvačne žlezde funkcionišu kako treba samo ako u krvi ima dovoljno estrogena – on je taj koji čini da poljubac bude strastveniji i prijatniji. Kada postoji manjak estrogena, sluzokoža gubi 35 do 38 odsto sposobnosti da prenese erotsku poruku do mozga, a to će se, naravno, odraziti i na erotsku želju.
Da ne bude zabune, ovo povećavanje erotske želje i zadovoljstva u ljubljenju ide samo do određene granice. Naime, kod previše gojaznih osoba često se dešava da već količina masnog tkiva u organizmu podstiče na toliko lučenje hormona da nema nikakve želje za dodatnim (recimo, seksualnim) zadovoljstvom i da onda takve osobe budu nezainteresovane za seks. Dakle, „bucke“ često jesu strastvenije od „mršavica“ i zbog toga što i same više uživaju jesu poželjniji partneri, ali s preterano gojaznim osobama je suprotno – ne da nemaju jaču želju, nego je nemaju uopšte.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com