U trendu

Kako se (ne) svađati (3)

Svađa ima u skoro svakoj vezi, i ljudi ih ovako ili onako reše; dobro je kada to uspeju da reše tako da im ne naruši vezu, to jest kada se potrude da tokom sukoba ostanu smireni, da pažljivo slušaju jedno drugo, sačekaju jedno drugo ako je potrebno i, takođe veoma važno, da onda kada se sukob okonča, zaista bude gotovo.
Na kraju svađe. Nije uvek sve moguće rešiti za jedno veče. Različitim ljudima je potrebno različito vreme da o svemu razmisle i da donesu neku odluku; poštujte to. Ako ste vi rekli svoje i voljena osoba vas je saslušala, a sada joj je potrebno vreme da razmisli o tome, pružite joj to vreme, makar to značilo da ćete nastaviti s rešavanjem tog problema sutra, prekosutra, kroz tri dana – ako nastavljanje s rešavanjem problema neće biti "malo sutra", u redu je. Takođe, prihvatite da ne mora da ispadne baš onako kako ste vi u fantaziranju zamislili; voljena osoba ne mora da pokajnički kleči na kukuruzu i bičuje se kako bi pokazala da se izvinjava i da joj je žao, i "izvini" bi trebalo da bude dovoljno.
Jednom kada ste dobili ono što ste želeli (izvinjenje, obećanje da će se voljena osoba više potruditi, objašnjenje zašto je onako postupila ili se tako-i-tako oseća…), ne produžavajte sukob. Kao što se kaže, "ne tražite preko hleba pogače". Korisno je i da naglas izgovorite ono do čega ste došli i oko čega ste se složili, tako da ne bude nesporazuma; ništa se ne podrazumeva, sigurnije je reći. Na primer: "Od sada, ako budem ostajao na poslu posle osam, pozvaću i javiću ti." I, proverite da li je zaista gotovo. Recimo, kažite da je, što se vas tiče, problem rešen, dogovorili ste se, i pitajte voljenu osobu da li se i ona tako oseća. Time pokazujete interesovanje za to kako voljena osoba vidi stvari i, onoliko koliko je ljudski moguće, osiguravate da neće biti "produžetaka".

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.