U trendu

Seks po dužnosti

Nekada, ako se žena žalila na to da je u braku bila prisiljena na seks, niko je nije shvatao ozbiljno – udata je, treba da ispunjava „bračnu dužnost“. Suprug je samo koristio svoje supružansko pravo – ona nije mogla da bude prisiljena na bilo šta. Srećom, ova mračna vremena se menjaju – sporo, jer je i dalje veliki broj slučajeva u kojima žena bude prisiljena na seks sa svojim mužem onda kada ga ne želi – ali promene postoje. Kakve?

Već (neki bi s pravom rekli „samo“, ali u nekom trenutku se mora početi) tri godine u našem zakonodavstvu postoji krivično delo koje se naziva „silovanje u braku“. Pre postojanja tog zakona, moglo je postojati nasilje, nanošenje telesnih povreda i slično, ali zakon nije priznavao da žena i u braku, od strane svog sopstvenog muža, može biti silovana. Više nije tako.

Prema zakonu, svako ko upotrebom sile ili ozbiljnom pretnjom da će napasti na život ili telo povređuje ili ugrožava telesni ili duševni integritet člana porodice (tu spada i psihičko zlostavljanje, a ne samo fizičko nasilje), kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine. Ukoliko je nasilje bilo toliko snažno da je žrtva umrla, zakon kaže da će krivac biti kažnjen sa najmanje deset godina robije. Naravno, u tom trenutku to žrtvi baš i neće biti od pomoći, plus bi neko mogao reći i da je kazna previše blaga – ali makar je napredak što zakon uopšte prepoznaje ovakve postupke kao krivična dela.

U praksi su, bez obzira na postojanje zakona, stvari i dalje daleko od idealnih. Nasilja u braku, naročito pod uticajem alkohola, i dalje je mnogo, a žrtve se boje da prijave napasnika. Mnoge žene i ne znaju za postojanje zakona koji ih štiti, a čak i one koje znaju ne usuđuju se da prijave muža ili dečka (zakon danas i vanbračnu zajednicu tretira isto kao i bračnu, kada se radi o nasilju), jer se boje odmazde. Ne usuđuju se ni da se suprotstave nasilju – opet u strahu od odmazde.

Dobra vest je i što se sada znatno ubrzao proces. Sud nastoji da u ovakvim slučajevima završi postupak u najviše dva ročišta – prvo ročište zakazuje se u roku od 15 dana od dana podnošenja tužbe, a kad se radi o nasilju u porodici, za osam dana. Naravno, ostaje da se vidi kako će to zaista izgledati u sudskoj praksi, ali treba imati nade.

Dakle: ne postoji više nikakav „seks po dužnosti“, niti je bilo ko dužan da trpi nasilje, bilo da je ono psihičke ili fizičke prirode. Za nabavljanje potrebne medicinske dokumentacije dovoljni su već i šamar ili „šljiva“ ispod oka – po porodičnom pravu, već uz to možete poslati siledžiju u zatvor. Naravno da su stvari i dalje daleko od idealnih, ali moguće je skloniti se od nasilnika i zaustaviti nasilje.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.