Da li vam se nekad desilo da pomislite da ste zavisni od neke osobe? Ne mislimo na zavisnost od roditelja, dok ste još bili deca, niti na eventualnu finansijsku zavisnost od nekoga; mislimo na osećaj kada ste jako zaljubljeni i osećate izuzetno snažnu potrebu za osobom u koju ste zaljubljeni – prosto vam se čini da morate dobiti svoju „dozu“ vremena provedenog s tom osobom, ili ćete umreti/poludeti/na neki način užasno patiti. Poređenje sa zavisnošću vam se čini preteranim? Možda je reč o tome da niste iskusili toliko jaku zaljubljenost (što nije nužno loše, različiti ljudi različito doživljavaju zaljubljenost).
Za sve vas kojima se zaljubljenost čini nalik na zavisnost od neke jake droge: nedavno sprovedeno istraživanje otkrilo je da po mnogim „simptomima“ zaljubljenost zaista liči na zavisnost od kokaina. O kakvim se simptomima ovde radi?
Dva neurologa iz Londona pratila su moždane aktivnosti zaljubljenih i utvrdili su da kod njih postoji visok nivo dopamina, jednog od hormona zaduženih za dobro raspoloženje. Dopamin ojačava motivaciju, povećava osećaj zadovoljstva – i zavisnosti. To nije sve.
Dobrovoljci koji su učestvovali u ovom istraživanju izjavili su da pate od nesanice i nedostatka apetita, i da se osećaju ushićeno i euforično, a to veoma liči na dejstvo kokaina.
Dakle, ako ste nekada, kada ste bili zaljubljeni, osetili strah od toga koliko ste zaljubljeni, koliko se zavisno osećate od te osobe – ne bojte se, taj osećaj je sasvim prirodan. Nema razloga za strah, samo ne bi bilo pametno da se venčavate, dižete kredit ili radite nešto podjednako dugoročno dok taj osećaj traje. U principu, ovakav osećaj zaljubljenosti traje tri do šest meseci; ako vaša ljubav opstane i posle toga, tada razmišljajte o zajedničkoj budućnosti. Do tada, uživajte! Uživaćete i kasnije, naravno, samo na drugačiji način.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com