U trendu

Fizičke aktivnosti doprinose oporavku nervnih ćelija

Fizička aktivnost povoljno utiče na intelektualne sposobnosti. Grupi američkih naučnika sa Univerziteta Kalifornije u Ervajnu pošlo je za rukom da ustanove biološke mehanizme koji leže u osnovi efekta treninga. Pokazalo se da vežbe povećavaju aktivnost supstancije koja neposredno stimuliše rast i razviće nervnih ćelija.

U toku istraživanja, upoređivali su pacove kojima su dozvoljavali da trče u točku sa životinjama koje su živele u običnim kavezima. Naučnici su očekivali da otkriju promene samo u oblastima mozga koje su neposredno povezane sa funkcijom kretanja. Međutim, rezultati su ih zaprepastili: pokazalo se da je aktivnost stimulišućeg molekula bilo moguće zapaziti i u delovima koji su odgovorni za pamćenje i intelektualne sposobnosti.

Bilo je otkriveno povećanje aktivnosti sinteze moždanog neurotrofičkog faktora (BDNF), koji, kao što je već dokazano ranije, stimuliše rast nerava, štiti ćelije od povreda i poboljšava proces učenja. To se, najvećim delom, dešavalo u hipokampusu – moždanoj strukturi odgovornoj za poimanje i shvatanje. Ove promene bilo je moguće zapaziti već nakon nekoliko dana treniranja.

Takođe su bile zapažene i promene u delovima kao što su mali mozak, segmenti kičmene moždine u predelu krsta (lumbalni segmenti), kora velikog mozda. Uočene su promene i drugih faktora rasta, kao što su faktor rasta nerava i faktor rasta fibroblasta-2, premda one nisu bile toliko izražene i nisu trajale tako dugo. To daje osnova da se smatra da je upravo BDNF osnovna tačka u mehanizmu povoljnog uticaja fizičkih aktivnosti na integritet nervnog sistema.

Rezultati ovog istraživanja pojavili su se na stranicama časopisa Trends in Neurosciences.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.