U trendu

Njeno veličanstvo „buba“

Veliki Bizmark predlagao je vojnim stratezima budućnosti da ne grade utvrđenja, već puteve. Genijalni kancelar nije ni slutio koliko je bio u pravu. Mostovi i putevi postali su velika dragocenost vojnog, ali i mirnodopskog života, a baš tim putevima prvi put je provozan auto nemačkog porekla koji je u jednom trenutku doživeo ekspanziju svetskog tipa, svima poznat pod nadimkom „buba“, u verziji celog imena Folksvagen. Mali auto za sve ljude.

Legendarni Folksvagenov model, čiji je oblik svima dobro poznat, više se ne pravi nigde u svetu. Proizvodne trake zaustavile su se čak i u Meksiku, poslednjem mestu na kom su se do juče sklapali ovi automobili koji su obeležili čitavo jedno razdoblje i koji su u jednom trenutku postali najvoženiji tip automobila u svetu; njihov oblik bio je poznat, jednostavno rečeno – svima.

„Ultima edicion“, zvanično ime stare „bube“, verovali ili ne, u rodnoj Nemačkoj ne prodaje se još od 1974. godine. Međutim, dovitljivi dileri i biznismeni godinama su smišljali način kako da se ovo omiljeno vozilo ipak tu i tamo napravi i proda. Tačno su znali da će potražnja za ovim malim i funkcionalnim autom nastaviti da se javlja periodično, bez obzira na odluke njegovih proizvođača.

Poslednji primerci kultnog četvorotočkaša prodati su ovih dana u Nemačkoj po fantastičnoj ceni od 14.500 evra, što znači da su ih kupili iskreni obožavaoci tog sada retkog modela. Za razliku od basnoslovne cene plaćene u Evropi, cene „bube“ u Meksiku daleko su niže – dvostruko ili trostruko.

Inače, penzionisana „buba“ ima motor od 1,6 litara i postiže celih 46 konjskih snaga – malo, skladno i funkcionalno. Naravno, firma Folksvagen nije mogla lako da raščisti sa prošlošću tako da se nova, redizajnirana „buba“ veoma uspešno proizvodi i prodaje. Šta sve može da učini povijeni krov, tako karakterističan za ovu vrstu automobila…

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.