U trendu

CeBIT 2006 – Join the Vision (1)

Najveći svetski IT sajam – CeBIT, održan u periodu od 9. do 15. marta, obeležio je ove godine svoju dvadesetogodišnjicu. Jubilarni hanoverski sajam, upriličen unutar impozantnog sajamskog kompleksa „Deutche Messe“, bio je ispunjen štandovima nekoliko desetina hiljada izlagača, a posetilo ga je nekoliko stotina hiljada ljudi.

Ovogodišnji CeBIT bio je pre svega okrenut poslovnim korisnicima, a ne, kao prethodni, običnim posetiocima. Stoga i ne čudi što je, prema nezvaničnim procenama, ukupan broj posetilaca bio ipak manji nego prošle godine, na šta je, najverovatnije, uticala i visoka cena ulaznica (dnevna karta koštala je gotovo 40 evra). Izlagačima, međutim, to, čini se, nije mnogo smetalo: glavni razlog izlaganja na CeBIT-u, uostalom, i jeste predstavljanje proizvoda poslovnim korisnicima i potencijalnim kupcima – a njih je ove godine bilo više nego prethodnih.

S obzirom na veće učešće kineskih proizvođača hardvera koji su bili i najbrojniji, ukupni broj izlagača na ovogodišnjem sajmu bio je, prema zvaničnim procenama, veći nego na prošlogodišnjem. S druge strane, neki od velikih svetskih proizvođača elektronske i IT opreme odlučili su da ove godine ne nastupe na CeBIT-u: veliki Sony u novembru je naprasno otkazao već dogovoreno učešće, a nisu se pojavili ni Olympus, HP, Canon, Nikon… Bilo je i onih koji su vidno smanjili svoje štandove (Gericom, Hyundai npr), ali i velikih firmi s ogromnim i preskupim izložbenim prostorima (Fujicu-Siemens, BenQ, Intel, nVidia).

Smatra se da je na generalno smanjenje budžeta za sajamske izložbe uticala recesija na polju IT noviteta, te mnoge firme naprosto nisu imale da predstave ništa novo i revolucionarno. Na sajmu su se pojavile jedino zato da poslovni saradnici i potencijalni kupci ne bi pomislili da su zapale u finansijsku krizu, a kako nisu mogle da se podiče ekskluzivnim novitetima, odlučile su da svoje troškove maksimalno racionalizuju.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.