U trendu

Kako ubrzati kompjuter?

Da li ste primetili ili vam se možda čini da vam u poslednje vreme računar radi znatno sporije ili vam se dešavaju čudni problemi? Ovo je siguran znak da vašem računaru treba veliko čišćenje. Utvrđivanjem uzroka i razloga znaćete i šta treba uraditi u cilju ponovnog poboljšanja performansi vašeg "ljubimca".

U narednim redovima ukazaćemo vam na neke, i možda najbitnije, razloge zašto vaš računar ne radi kao što je "nekada radio":

  • Kao prvo, postavlja se pitanje radne (RAM) memorije računara. Imate relativno malo ugrađene operativne memorije, i čudite se što računar radi tako sporo. Zato, ugradite dodatnu memoriju.
  • Sledeću stvar predstavljaju mnogobrojni instalirani programi, što korisni, što vrlo "nekorisni". Veliki broj programa koje instalirate usporavaju rad računara, zato – ako vam nisu baš neophodni – deinstalirajte ih, i to na propisan način. Ovo "propisan", znači da programe treba da deinstalirate po standardnoj Windows proceduri za deinstalaciju softvera, a ne samo da ih ručno obrišete sa diska.
  • Glavno pravilo kod održavanja računara u ispravnom stanju jeste preventiva. Što znači da bi ispravnost vaših diskova trebalo da sprovodite na nekoliko nedelja. Na usporenje rada mogu da utiču tzv. logička i fizička neispravnost diskova. Logička neispravnost se uglavnom lako otklanja, dok fizička neispravnost ponekad može biti fatalna (za vaš računar, naravno). Zato redovno proveravajte vaše diskove (i pravite backup-ove), i to posebno u slučaju da imate računar koji nije baš "poslednja moda".
  • Pored navedene redovne kontrole diskova, preporučljiva je i redovna defragmentacija vaših diskova, tj. održavanje diska u uređenom stanju. Na disk se podaci upisuju sekvencijalno, što znači od početka – početnog sektora, pa redom nadalje. Ukoliko obrišete neki fajl sa diska, već sledeći fajl (ili deo fajla) biće upisan u ovu "prazninu". Ako u ovoj praznini nema dovoljno mesta za ceo fajl, on će biti podeljen na više delova koji mogu biti upisani na velikom broju različitih lokacija na disku. Upravo ovo deljenje naziva se fragmentacija, a suprotan proces je defragmentacija – što znači postavljanje delova fajlova u uređen poredak.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.