U trendu

Kina napravila simulacioni model Zemljinog sistema za proučavanje klimatskih promena

Kina je razvila i predstavila simulacioni model Zemljinog sistema za  proučavanje klimatskih promena i pružanje pomoći u prevenciji i ublažavanju katastrofa, objavila je Sinhua.

Institut za fiziku atmosfere pri Kineskoj akademiji nauka predstavio  je model, CAS-ESM2.0, tokom prve naučne konferencije o numeričkom modeliranju sistema Zemlje održane u Pekingu i najavio izdavanje njegovog izvornog koda.

Kao prvi domaći model zemaljskog sistema u Kini, CAS-ESM2.0 je osnovna softverska komponenta numeričkog simulatora sistema Zemlje, jednog od glavnih nacionalnih infrastruklturnih projekata nauke i i tehnologije u Kini, navodi se u izveštaju časopisa Sajens end tehnolodži dejli (Science and TechnologY Daily).

Model ima ukupno oko 2,7 miliona linija simulacionog programskog koda. Uključuje kompletne komponente klimatskog sistema i eko-ekološkog sistema i ima osam modela podsistema, uključujući cirkulaciju atmosfere, cirkulaciju okeana i morski led.

CAS-ESM2.0 se može koristiti za istraživanje i razumevanje zakona evolucije klime i životne sredine. Takođe se može koristiti za proučavanje mehanizma interakcije slojeva Zemlje, predviđanje budućih promena Zemljinog sistema, pružanje osnove za donošenje odluka i naučno-tehnološku podršku za prevenciju i ublažavanje katastrofa, kao i za pomoć u formulisanju nacionalnih strategija za suočavanje sa promenama klime u budućnosti.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.