U trendu

LG KC910 Renoir

Ako vam se LG KC910 Renoir na prvi pogled učini veoma sličan modelu LG KU990Viewty, to neće biti nimalo čudno. Ukoliko pređete preko spoljašnjih razlika, kao što su boja, malo zaobljeniji izgled i izmenjeni tasteri, Renoir je zaista direktan naslednik najuspešnijeg LG-jevog high-end modela. Kamera je, naravno, ključna razlika između modela LG Viewty i LG Renoir. Umesto Viewty-jevih pet megapiksela, Renoir-ova kamera ima osam (3264 x 2448), što već opasno zadire u teritoriju "pravih" fotoaparata. Ako zanemarimo broj piksela, kvalitet slike sličan je ili nešto malo lošiji od kvaliteta na Viewty-ju i vidljivo niži od kvaliteta modela LG KC550, modela srednje klase s kamerom od pet megapiksela, koji se, mišljenja smo, od pomenutih telefona slikom najviše približio kvalitetu fotoaparata. U poređenju s direktnom konkurencijom, modelima s fotoaparatom od 8 megapiksela drugih proizvođača (prvenstveno se misli na Samsung i Sony Ericsson), LG KC910 Renoir bismo pozicionirali negde u sredinu. Nije najlošiji, ali ni najbolji.
Kao i LG Viewty, LG Renoir ima pravi blic (umesto LED osvetljenja), ali dok ga je LG u Viewty-ju nazivao "stroboskopskim blicem", ovde se on zove "ksenonski blic". Oba izgledaju potpuno isto, ali u radu se ponašaju nešto drugačije. Blic na LG Renoir-u iz nekog razloga redovno slabo eksponira sliku, to jest slike su previše tamne, osim, logično, pri velikoj blizini. To pomalo pobija smisao postojanja pravog blica na mobilnom telefonu, jer bi isti posao odradila i LED dioda. Nadamo se da je samo reč o lošim softverskim podešavanjima, a ne preslabom blicu, i da će to biti ispravljeno u novijim verzijama firmware-a.
Još jedna zanimljiva razlika između LG Viewty i LG Renoir-ove kamere ne tiče se toliko hardvera koliko softvera, ali svejedno je treba pomenuti. Baš kao i LG Viewty, LG Renoir je u stanju da snima video QVGA rezolucije učestalošću od 120 sličica u sekundi pa tako generiše usporene snimke, to jest "zamrzava" pokret. Ali, za razliku od njega, LG Renoir ima i mod za snimanje ubrzanog videa, nažalost, fiksne brzine (bilo bi dobro da se interval između sličica može podešavati). Kad smo kod softverskih dodataka, novost su, konačno, i detekcija lica i osmeha. Isto kao i LG Viewty, LG Renoir ima mogućnost softverske stabilizacije slike, uključivanjem koje se deo piksela (po ivicama slike) koristi za kompenzaciju pomeranja ruke i drugih slučajnih pomeranja tokom fotografisanja.
Nakon izmena na kameri, urađene su i izmene na frekvencijskom podsistemu, a njih ima prilično. Za početak, podrška 2G mrežama proširena je na sva četiri GSM band-a, a podrška 3G mrežama na oba CDMA band-a, 900 i 2100 MHz. Dalje, HSDPA podrška poboljšana je na maksimalnu brzinu od 7,2 Mbps (sa 3,6 Mbps), a Bluetooth na verziju standarda 2.0. Novost je i nešto što retko viđamo u "nepametnim" telefonima: podrška za WLAN 802.11b/g standarde, koja će vam olakšati (i pojeftiniti) prenos podataka u blizini hotspot-ova ili kod kuće. Konačno, LG Renoir je opremljen i GPS-om, koji, pored za očigledno – navigaciju pomoću priloženih Google Maps-a, služi i za geo-tagging snimljenih fotografija. Naravno, tu je i FM radio, baš kao i kod prethodnog modela, što odlično zaokružuje LG KC910 Renoir impresivan set podržanih tehnologija.
Baš kao i LG Viewty, LG Renoir ima korisnički interfejs zasnovan na Flash-u, koji poreklo vuče od čuvenog LG-jevog "preklopnog" modela Prada. Razlike su minimalne i uglavnom se svode na unapređenja već poznatih funkcija, mogućnosti i aplikacija. Sistem widget-a na osnovnom ekranu znatno je unapređen i proširen s više applet-a. Dodata je podrška za akcelerometar i automatsku rotaciju slike na ekranu, koja, baš kao i na iPhone-u, ne radi svugde, već samo u odabranim aplikacijama, kao što je program za pregledanje slika, web browser ili messaging. Verovatno najvažnija novost je, međutim, "ispeglan" sistem menija. Ikone u glavnom meniju sada je moguće repozicionirati i seliti iz grupe u grupu po ličnom nahođenju, a skrolovanje po menijima i listama radi se mnogo lakše nego na modelu LG Viewty i sličnije je onome kako to radi iPhone. LG-jevi programeri su dodali čak i iPhone-ov efekat "odbijanja" kad dođete do kraja menija, ali ovde je on praćen efektnim vibracionim fidbekom, kao, uostalom, i većina drugih akcija u radnom okruženju. LG Renoir-ov Flash UI i dalje ostavlja utisak lagane sporosti i trzanja, ali uopšteno deluje znatno više ispolirano i zrelije od onog što smo videli na modelu LG Viewty.
Od mana koje prosto moramo pomenuti tu su već kritikovani blic, zatim olovka (stylus) koja dolazi uz uređaj, ali je, kao i kod prethodnika, nije moguće u njega skloniti (već isključivo obesiti na telefon "lajnerom" ili staviti u džep) i konačno WLAN pristup, koji je, najblaže rečeno, čudno implementiran. Pristup mreži putem WLAN-a, naime, imaju isključivo web browser i e-mail klijent. Java aplikacijama dozvoljeno je isključivo korišćenje mobilne mreže, baš kao i YouTube aplikaciji, što je verovatno najčudniji aspekt ove LG Renoir-ove boljke, jer je jedna od najzanimljivijih LG Renoir-ovih funkcija mogućnost uploada filmova direktno na YouTube. Uprkos pobrojanim manama, LG Renoir je bez sumnje najbolji LG-jev high-end model dosad i na odličan način pokazuje pravac u kojem ovaj korejski div namerava da razvija svoju ponudu mobilnih telefona. Iako nije reč o pametnom telefonu, LG KC910 Renoir se opasno približio njihovim mogućnostima, zadržavajući pri tome jednostavnost upotrebe tipičnu za znatno slabije opremljene mobilne telefone.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.