U trendu

Na Marsu je život moguć

Mars je pogodan za život, zaključak je koji je posle analize prvog uzorka američke svemirske sonde Phoenix oduševio naučnike koji učestvuju u toj misiji. Ipak, naučnici nisu hteli da kažu da li na Crvenoj planeti ima bilo kakvog oblika života. "U tlu nema ničeg što bi sprečavalo život; naprotiv, čini se da mu ono jako pogoduje jer nema nikakvih otrovnih materija", rekao je na konferenciji za štampu Samjuel Kounaves (Samuel Kounaves), direktor hemijske laboratorije TEGA.
"Tlo koje imamo na Marsu je vrsta tla koje ćete naći u svojoj bašti, u kojoj bez problema možete da uzgajate salatu, i to je zaista veličanstveno", dodao je rekavši da su naučnici misije bili "zadivljeni" tim rezultatima. "Pronašli smo ono što je, čini se, neophodno za život u prošlosti, sadašnjosti i u budućnosti, a to su hranljive materije", rekao je napominjući da je reč o mineralnim, a ne organskim materijama, među kojima su magnezijum, kalijum, natrijum i hlorid. Ovaj istraživač s Univerziteta u Arizoni dodaje da je stručni tim bio iznenađen kiselošću tla, čija pH vrednost dostiže vrednosti pH 8 pa čak i do pH 9. Prvi rezultati analize su "još jedan znak da je voda u tečnom stanju postojala na tlu Marsa u jednom razdoblju njegove istorije", ističe Samjuel Kounaves.
Sitni uzorak je uzet s površine planete pomoću lopatice na vrhu robotizovane ruke Phoenix-a, čime se može protumačiti činjenica da nisu pronađeni tragovi leda, koji je nekoliko centimetara ispod površine, a čija je prisutnost potvrđena već ranije. Naučnici kažu da su u toku ispitivanja uzoraka u laboratoriji TEGA na površini čestica tla otkrivene i manje količine ugljen-dioksida (CO2), koji se oslobodio zagrevanjem u laboratoriji na nižoj temperaturi. U laboratoriji TEGA je na višim temperaturama otkrivena i manja količina vodene pare. Analiza komadića leda pomoću TEGA-e idućih nedelja daće odgovor na veliki broj pitanja o prošlosti Marsa, nadaju se stručnjaci.
Temperatura na Marsu trenutno je preniska da bi voda mogla postojati u tečnom stanju, ali naučnici sumnjaju da su polarna područja te planete u davnoj prošlosti bila toplija. Phoenix se 25. maja spustio na dosad neistraženo područje Marsa, gde je počeo potragu za vodom i organskim materijama, kako bi utvrdio da li su na Marsu mogući primitivni oblici života. Phoenix nema uređaj za otkrivanje mikroorganizama.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.