U trendu

Zvezdasti proĹždrljivci

Zvezde obično spominjemo kao najlepši i najsvetliji ukras noćnog neba. Ipak, ništa manje raskošnija i bogatija živa zvezdana lepota može se naći i na dnu mora. Reč je o neobičnim zvezdastim stanovnicima morskog dna koji naseljavaju sva mora sveta. Ne svetle kao one na nebu, ali plene svojim izgledom i živopisnim bojama.

Morske zvezde su po mnogo čemu čudne i pune tajni. Ukoliko ste pomislili da su bliski rođaci morskih sunđera, sasa ili korala, grdno ste se prevarili. One pripadaju bodljokošcima, a najbliskija stvorenja su im morski ježevi. Žive isključivo u slanoj vodi, od plićaka do dubine od 8.000 metara, a mogu biti velike od svega nekoliko milimetara pa sve do jednog metra. Po obliku mogu biti pravilne zvezde sa pet, šest, 15 ili preko 50 krakova, ali mogu imati i skoro kružni oblik u kom se kraci samo naziru, a što se tiče boja, tu bi im i najmaštovitiji slikar mogao pozavideti.

Iako može izgledati da su nepomične i prikovane za morsko dno, morske zvezde se kreću, i to 60 do 70 centimetara u minuti, a zahvaljujući savitljivosti i izvanrednom vladanju mišićima vrlo su vešte akrobate u vodi. Ne rade one to zahvaljujući kracima, koji su više deo njihovog tela nego udovi, već stotinama malenih nožica nalik pipcima sa donje strane krakova. U svakom od krakova morska zvezda ima i jedan ili dva ogranka svojih organa za razmnožavanje.

Morske zvezde rađaju se iz mikroskopski malih larvi koje neko vreme slobodno plivaju, a onda se pričvrste za morsko dno i polako počinju da dobijaju svoju zvezdastu simetričnu formu. Uprkos tome ĹĄto izgledaju ljupko, morske zvezde su pravi pravcati proĹždrljivci, a u nekim slučajevima znaju da budu i kanibali. Usta im se nalaze u centralnom delu trupa sa donje strane, a na jelovniku im se nalaze ĹĄkoljke, mekuĹĄci, jeĹževi, korali, ali i njihovi srodnici. Ipak, sve dok su izgrickani samo delovi – kraci, za zvezde nema bojazni, jer imaju moć regeneracije.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.