U trendu

„Fenomen varalice“ (2)

„Fenomen varalice“ najčešće se uočava kod preambicioznih studentkinja, zatim kod lekara, nastavnika, advokata, poslovnih savetnika i programera (takvi su američki podaci, kod nas ovakva istraživanja nisu vršena – da jesu, teško da bi se lekari i nastavnici našli na listi). Takođe, ovom poremećaju podložne su i osobe koje se bave kreativnim poslom. Taj poremećaj može da napravi brojne probleme u životu osobe koja pati od njega.

Osobe s ovakvim problemom često su emocionalno teške, potcenjuju tuđu sliku o sebi, sklone su depresiji i često svog partnera sputavaju u karijeri i vezi. Zbog toga ovaj poremećaj može da spreči osobu koja pati od njega da zadrži partnera/partnerku, kao i da pokaže inicijativu na poslu kojim se bavi – previše se boji da će biti razotkrivena kao varalica.

Može se desiti i da ovakva osoba redovno daje odgovore za koje smatra da bi drugi voleli da ih čuju ili da se trudi da šarmira prisutne da bi dobila njihovu podršku – i tako samo kod sebe pojačava osećanje da vara. U strahu od procena svojih sposobnosti i (boji se takva osoba) posledičnog neuspeha i razotkrivanja, igraće na sigurnu kartu, jer se boji da se prijavi za nove projekte ili poslove, da traži (ili čak i prihvati ponuđeno) unapređenje. Ovakva osoba smatra da svaki njen potez mora da bude savršen, jer puno toga može da se izgubi, i taj strah može da izazove depresiju ili da parališe.

„Fenomen varalice“ začinje se u detinjstvu, kada je dete obasuto pažnjom i ljubavlju i veruje da je nešto posebno i specijalno. Kako vreme prolazi, dete uviđa da je i ono u stanju da pravi greške, kao i da ima izazova koje ne može tako lako da savlada – i javlja se strah od toga da ako ne uspe, ako ne bude onako briljantno kao što svi tvrde da jeste, neće više biti voljeno, da će biti odbačeno i ostati sasvim samo.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.