U trendu

O problematičnoj koži (2)

Ako vam je koža osetljiva, trebalo bi da koristite kreme sa što je moguće jednostavnijom formulacijom, to jest, sa što je manje moguće različitih sastojaka, kako bi se smanjila verovatnoća da nešto iz kreme iziritira kožu. Najbolji su blagi preparati. Ako je koža izrazito osetljiva, može se desiti da podnosi samo one proizvode za negu koji sadrže vrlo malo različitih supstanci ili specijalno izabrane supstance, i to bez konzervansa i bez mirisa.

Postoji li nešto što osobe s osetljivom kožom nipošto ne bi smele da koriste? Svakako. Agresivni pilinzi s voćnim kiselinama (ne, neće vam „još bolje“ očistiti kožu), proizvodi s visokokoncentrovanim retinoidima – to uopšte nije za osetljive.

Jasno je da problematičnu kožu treba maziti i paziti – da li je moguće preterati s negom? Jeste. Ako kožu nepravilno i neadekvatno čistite i negujete, možete je oštetiti. Škodi i stalno menjanje proizvoda. Jedan od najčešćih uzroka problema je agresivno čišćenje kože lica.

Kad se o raznim problemima radi, priča se o prirodnim preparatima – postoje li takvi i za negu kože? Da, i ima ih dosta. Kamilica je klasično sredstvo za ublažavanje nadraženosti kože, jer deluje opuštajuće i ublažava upale. Ekstrakt sleza, mimoza i neven, ispuštajući sluzave materije, stvaraju na koži tanak sloj koji je štiti od isušivanja. Pantenol ublažava svrab, a zeleni čaj skuplja pore.

Za kraj: da li to što imate problematičnu kožu znači da morate redovno da odlazite dermatologu? Najčešće ne znači. Dermatolog je neophodan ako na koži dođe do velikih promena, takvih da s njima ne možete da izađete na kraj. Ako nemate toliko drastične probleme, sasvim je dovoljno posavetovati se s kozmetičarem.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.