U trendu

Šećer nije „kriv“ za dijabetes

Često je uverenje da je za nastanak dijabetesa, takozvane šećerne bolesti, odgovoran šećer. Smatra se da su osobe koje jedu puno slatkiša izložene povećanom riziku da obole od dijabetesa tipa dva. Međutim, ovo uverenje nema mnogo veze s istinom.

Tačno je da dijabetes ima veze sa šećerom, ali je to veza s insulinom, hormonom koji je zadužen za regulisanje nivoa šećera u krvi. Ma koliko vi šećera uneli u organizam, ako ste zdravi, trebalo bi da se izluči dovoljna količina insulina da nivo šećera u vašoj krvi ne postane previsok. Šta, onda, dovodi do nastanka dijabetesa tipa dva?

Odgovor je: debljina. Dijabetes tipa dva nastaje kada prirodni odbrambeni sistem organizma počne da uništava beta ćelije gušterače (gušterača je ta koja luči insulin), a to se dešava kod osoba s prekomernom telesnom težinom.

Sad, nije da se dijabetes i unošenje velikih količina šećera uopšte ne mogu povezati, ali ta veza je indirektna. Naime, ako unosite previše šećera u organizam (bilo da jedete previše slatkiša, previše testenina, naročito od belog brašna, ili oboje), a ne krećete se dovoljno da biste potrošili unete kalorije, ugojićete se i tako povećati rizik da obolite od dijabetesa. Međutim, isto tako ćete se ugojiti i ako unosite veoma malo šećera, a mnogo masnoća (i opet, ne potrošite ih fizičkom aktivnošću).

Dakle, ako obožavate slatkiše, ako ne možete da odolite tome da se povremeno ne zasladite čokoladom ili slasnom tortom, to nije problem – ne ako se krećete dovoljno da održite vitku liniju. Naravno, ma koliko se kretali, nije dobra ideja da živite samo na slatkišima, jer će vam nedostajati ostale hranljive materije; plus, preveliko konsumiranje slatkiša može dovesti do povišenog holesterola i previsokog nivoa triglicerida u krvi. Međutim, dokle god pazite na liniju, zaista su male šanse da dobijete dijabetes – druge bolesti su moguće, ali za dijabetes nije verovatno.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.