U trendu

Sindrom suvog oka

Veoma je neprijatno kada su oči previše suve, a zbog uslova u kojima živimo, ljudi s ovim problemom je sve više. Jednom kada nastane, sindrom suvog oka je nemoguće u potpunosti izlečiti, ali postoje načini da se tegobe ublaže ili i da prestanu (dokle god se lečenje redovno sprovodi).

Sindrom suvog oka odlikuje se osećajem suvoće i peckanja u očima, žarenja i grebuckanja – neki to opisuju kao da imaju pesak u očima. Onima koji ove probleme nisu iskusili cela stvar može da izgleda ozbiljno, ali hronično suve oči otežavaju život, a ako se nikakvo lečenje ne sprovodi, dolazi i do oštećenja vida.

Nakon menopauze, u ženinom organizmu luči se manje estrogena i progesterona, što utiče na slabljenje svih organa. Takođe, luči se i manje testosterona, što remeti vlaženje oka. Međutim, sindrom suvog oka nije povezan samo sa ženama u menopauzi, mogu ga dobiti i mlađe osobe koje mnogo vremena provode pred kompjuterom, televizorom, knjigom, koje dugo borave u klimatizovanim, zagrejanim ili zadimljenim prostorijama. Pored toga, i spoljno zagađenje, kao i neki lekovi (antidepresivi, pilule za kontracepciju, lekovi za regulaciju krvnog pritiska ili reume) mogu dovesti do suvoće oka. Zapaljenske bolesti zglobova i kontaktna sočiva takođe mogu uzrokovati ovaj problem.

Jednom kada do poremećaja dođe, najčešće postaje obavezno koristiti neke kapi za oči (veštačke suze, mukolitike, ciklosporin A u emulziji…). Ako je neophodno, može da se pribegne i hirurgiji, bilo da se radi o privremenom zatvaranju suznih tačkica kolagenim ili silikonskim čepovima (tako se zadržava veća količina postojećih suza u oku), bilo da se radi o njihovom trajnom zatvaranju kauterizacijom. Naravno, hirurgiji se ne pristupa olako, već se odluka o ovakvom načinu lečenja zasniva na preciznim procenama količine suza koje oko stvara.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.