U trendu

Treba li ispoljavati bes?

Nekada su nas učili da ne bi trebalo ispoljavati bes, da svoje emocije treba da zadržimo za sebe. Žene su, mnogo češće nego muškarci, učene da treba da budu blage i strpljive, da je to oličenje ženstvenosti. Kasnije, to učenje se promenilo; nije se više pričalo o ženstvenosti i lepim manirima, već pre o zdravlju, u smislu da je, ako ste stvarno besne, zdravije da se izvičete nego da „kipite“ u sebi. Zdravije po vas, u svakom slučaju – teško da bilo kome prija kad neko viče na njega (nju).

Ponovo, kad se radi o ispoljavanju besa, menja se mišljenje stručnjaka šta je najbolje. Ovog puta se radi o zdravlju; samo, sada se spominje da u principu nije zdravo biti temperamentan – utvrđeno je da su temperamentni ljudi u dvostruko većoj opasnosti od srčanog udara i čak trostruko većoj opasnosti od moždanog udara. Precizno objašnjenje termina „temperamentna osoba“? Recimo to ovako: ako vam je dovoljno da neko ne poštuje red u pošti pa da izgubite živce i eksplodirate, definitivno ste temperamentni.

Danas se preporučuje da sačuvate hladnokrvnost. Kako? Procenjivanjem (evaluacijom) situacije. Jeste, neko ne poštuje red u pošti – ali zašto eksplodirate zbog takve sitnice? U velikoj ste žurbi, pa morate da reagujete? Čak i tada možete samo opomenuti „prekršioca“. Nije da žurite nekud, nego ste u principu za poštovanje reda? Opet, ni to nije razlog da sikćete od besa niti da vičete na nekog.

Ukoliko se radi o trivijalnim okolnostima, ili okolnosti nisu trivijalne, ali je situacija jednostavno izvan vaše kontrole, bes će samo pojačati stres (a time i dodatno ugroziti vaše zdravlje). Baš zbog toga je veoma važno da ste u svakom trenutku u stanju da analizirate i evaluirate situaciju i da kontrolišete bes. Zapamtite: hladnokrvne i pribrane osobe žive duže, a život im nije ništa prazniji nego temperamentnima!

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.