U trendu

Upotrebljivost vode

Može delovati kao zgodna praksa da sipate vodu u bokal ili bocu i da je kasnije uzimate odatle. Međutim, da li znate koliko dugo voda u bokalu ili otvorenoj flaši ostaje sveža? Koliko dugo ostaje stvarno upotrebljiva, a kad počinju da se razvijaju bakterije u njoj? Evo mišljenja stručnjaka.

Čuvena „česmovača“, to jest, voda iz vodovoda, jednom kad je natočite u bokal, zadržaće svežinu i ostati dobra za upotrebu sledeća dva do tri sata. Samo toliko? Da – već nakon četiri sata, zbog izloženosti vazduhu, u nju će dospeti veliki broj bakterija i više neće biti preporučljiva za upotrebu. Dakle, ako goste ili ukućane služite vodom iz bokala, nemojte je natočiti ranije – najbolje je da napunite bokal neposredno pre nego što svi sednu za sto; ukoliko uopšte još uvek pijete „česmovaču“, pošto se sve češće postavlja pitanje koliko je zapravo voda iz vodovoda ispravna za piće.

Negazirana mineralna voda (flaširana) duže zadržava svoju upotrebljivost. Ukoliko bocu svaki put nakon upotrebe dobro zatvorite i držite na hladnom, sastav ovakve vode biće nepromenjen dva dana. Podrazumeva se da je dobra ideja, kad god je to izvodljivo, da flaširanu vodu pijete iz čaše, a ne direktno iz flaše, naročito ako će vodu iz iste boce upotrebiti još neko.

Gazirana mineralna voda često se baš i ne preporučuje, baš zato što je gazirana – ugljen-dioksid može učiniti da se naduvate kao žaba, a i inače nema baš neki doprinos po vaše zdravlje. Međutim, upravo zbog ugljen-dioksida, gazirana mineralna voda najduže zadržava nepromenjen sastav – čak tri dana. Objašnjenje za to je sasvim jednostavno – ugljen-dioksid sprečava razmnožavanje mikroorganizama.

Voda: sasvim obična i nešto što podrazumevamo – a sve češće i nešto o čemu i te kako moramo da razmišljamo.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.