Mnogi ljudi tek u odraslom dobu shvate da su odrastali u toksičnom porodičnom okruženju. Psihološkinja Suzan Forvard identifikovala je obrasce ponašanja koji ukazuju na emocionalno štetne odnose sa roditeljima – i posledice koje mogu trajati zauvek.
1. Roditelji nisu bili oslonac
Deca koja nisu imala emocionalnu podršku često razvijaju osećaj nesigurnosti. Bilo da su roditelji bili nasilni, odsutni ili previše popustljivi, nedostatak stabilnosti ostavlja duboke tragove na sposobnost povezivanja s drugima.
2. Teško prihvataju odbijanje i neuspeh
Ako ste odrasli uz roditelje koji su tražili savršenstvo, svaki neuspeh može izazvati osećaj bezvrednosti. Takva deca često veruju da moraju biti najbolja da bi zaslužila ljubav – što vodi ka perfekcionizmu i strahu od greške.
3. Ekstremne emocionalne reakcije
Neočekivani izlivi besa, tuge ili panike mogu biti rezultat potisnutih emocija iz detinjstva. Ako vas sitnice izbacuju iz ravnoteže, moguće je da ste odrasli uz roditelje koji su vas emocionalno kontrolisali ili zastrašivali.
4. Potiskivanje sopstvenih potreba
Deca toksičnih roditelja često uče da ignorišu svoje emocije kako bi izbegla konflikte. U odraslom dobu to se manifestuje kao nesposobnost da izraze ljutnju, tugu ili želje – sve zarad „mira u kući“.
5. Gubitak identiteta
Ako ne znate ko ste, šta želite i kako se osećate – to može biti posledica godina potiskivanja sopstvene ličnosti. Roditelji koji nameću svoje snove i vrednosti deci, sprečavaju ih da razviju autentičan identitet.
6. Kritičan unutrašnji glas
Deca koja su često ponižavana razvijaju unutrašnji monolog pun osude. „Nisi dovoljno dobar“, „Glup si“, „Ne zaslužuješ ljubav“ – to su poruke koje ostaju i oblikuju samopouzdanje u odraslom životu.
7. Osećaj krivice zbog ponašanja roditelja
Mnogi odrasli i dalje pravdaju toksične postupke svojih roditelja. Veruju da su zaslužili loš tretman, da nisu bili dovoljno dobri – i teško im je da prihvate da problem nije bio u njima, već u roditeljima.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com