Dragana Đurica o poruci Marte Kos: Evropa ne može zatvarati oči pred onim što se u Srbiji dešava

Generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji (EPuS) Dragana Đurica ocenila je da poseta Marte Kos nije bila još jedan običan dan u kalendaru evropske birokratije i da je njena poruka bila jasna, a to je da Evropa ne može zatvarati oči pred onim što se u Srbiji dešava i da su protesti, studenti, i gušenje sloboda vidljivi i u Briselu.

“Nekadašnja preduzetnica, ambasadorka, potpredsednica vlade, predsednička kandidatkinja, sada na mestu komesarke za proširenje EU – došla je da vidi, čuje i govori. I to je uradila, izdvojivši se od ostalih evropskih zvaničnika time što se nije obraćala samo vlastima – već i građanima“, navodi se u autorskom tekstu Dragane Đurice objavljeno na sajtu EPuS.

„Njena poruka bila je jasna: Evropa ne može zatvarati oči pred onim što se u Srbiji dešava. Protesti, studenti, gušenje sloboda – sve je to vidljivo i u Briselu. A EU nije (ili ne bi trebalo da bude) samo slobodno tržište – već zajednica vrednosti. Dok god postoje građani koji brane te vrednosti, Evropa ne sme da ih ostavi same. Njen ton nije bio ni optužujući, niti umiljat, već jednostavno: evropski“, piše Đurica.

Autorka je ocenila da je susret Marte Kos sa studentima koji su na nogama prešli celu Srbiju, biciklima stigli do Strazbura, a sada trče do Brisela, bio je susret sa budućnošću Srbije, „sa mladima koji ne traže povlastice, već pravila“ i koji „ne traže sažaljenje, već poverenje“.

„I upravo je Marta Kos, obraćajući im se direktno, delovala kao retki glas iz EU koji zna da građani često bolje razumeju Evropu od onih koji je vode“.

U tekstu se navodi da je Marta Kos posetila i Novi Sad da oda počast onima koji su tragično izgubili život na železničkoj stanici, srela se s civilnim društvom, predstavnicima opozicije i vlasti, a susretima, kako ocenjuje autorka, nije nedostajalo ni simbolike ni sadržaja.

„Na kraju je primila i delegaciju studenata koji krik svojih kolega i građana za vladavinom prava optužuju kao destabilizaciju. Neki su taj susret videli kao propust, drugi kao prkosnu poruku, a treći kao pokušaj da se izbegne jednostranost. Možda je želela da pokaže da Evropa ne isključuje, čak ni onda kada se ne slaže. Da li je u tome uspela – ostaje diskutabilno“, smatra Đurica.

Ono što se ne dovodi u pitanje, kako ističe, jeste način na koji je govorila.

„Nije se sklanjala od teških tema, niti se skrivala iza briselske ambalaže. Govorila je jasno: o institucijama koje moraju da funkcionišu. O pravima koja ne smeju da zavise od političke volje. O Srbiji koja još uvek može da postane evropska – ako odluči da osnovne vrednosti stavi ispred drugih interesa“, piše Đurica.

Ona ocenjuje da fokus posete ostaje na istini, vrednostima i generaciji koja se više ne zadovoljava lažnim kompromisima, kao i da je „Evropa, makar tog dana, ličila na svoju bolju verziju – onu koja pita, sluša i razgovara“.

U tekstu se dodaje da je Kos, „bez mnogo uvijanja poručila da vreme ističe“.

„Evropski put Srbije više nije pitanje simbolike, već opstanka demokratskih tekovina. Da li će se nešto promeniti nakon ove posete? Pa, kao što ni bicikl ne ide sam – neko mora da okreće pedale – tako se ni evropski put Srbije neće pomeriti s mrtve tačke dok se i mi ne pomerimo iz zone komfora, političkog cinizma i niskih očekivanja“, navodi Đurica.

Ona navodi i da Evropa nije savršena, ali da je i dalje prostor u kojem možemo disati kao slobodni građani.

„Ako išta ostaje kao vredna pouka ove posete, to je potreba da budemo mudriji, jasniji i dosledniji u vrednostima. A to je ono zbog čega su danas studenti i građani na ulicama Srbije“, navodi Đurica.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com