Gejming industrija Srbije 2024. imala 214 miliona evra prihoda, 22 odsto više nego 2023.

Gejming industrija Srbije je 2024. godine imala 214 miliona evra prihoda, odnosno 22 odsto više nego 2023, pokazalo je istraživanje Asocijacije industrije video-igara Srbije (SGA) sprovedeno uz podršku tima PwC.

Senior menadžerka za ekosistem SGA Kristina Janković Obućina, koja je predstavila izveštaj predstavljen danas u Privrednoj komori Srbije (PKS), rekla je da u Srbiji posluje više od 100 timova i kompanija industrije igara sa oko 4.500 profesionalaca prošle godine.

Navela je da su glavni razvojni centri Beograd, Novi Sad i Niš.

„Procenjuje se da će ove godine biti otvoreno 130 radnih mesta u kompanijama koje se bave gejmingom, što je rekordno nizak broj, a 49 odsto zaposlenih u gejming industriji su stranci iz Rusije, Ukrajine i Belorusije“, rekla je Janković Obućina.

Dodala je da je oko 78 odsto kompanija koriste AI (veštačku inteligenciju) uglavnom za razvoj, a 2D umetnost i animaciju, dizajn igara i marketing.

Direktor SGA Mihajlo Jovanović-Džaril je rekao da su prvi put ove godine primećeni negativni trendovi mada prihodi i broj ljudi u industriji rastu.

„Vidimo da imamo manje mladih, novih kompanija koje se osnivaju. Takođe, prihodi dolaze mnogo manje od firmi, koje su većinski u srpskom vlasništvu“, istakao je Jovanović-Džaril.

Rekao je da je cilj „da Srbija ostane aktivna destinacija za velike, globalne kompanije i da potičemo razvoj i rast domaćih kompanija, da podržimo te domaće talente, mlade i kreativne ljude, koji žele da započnu i grade karijeru u perspektivnoj industriji“.

U godišnjem izveštaju SGA navedeno je da žene čine 31 odsto zaposlenih u gejming industriji i predvode trećinu svih timova u toj industriji.

Igre koje nastaju u Srbiji preuzete su skoro 300 miliona puta, tokom 2024. godine su objavljene 44 nove igre, a 84 je u razvoju.

Menadžerka za digitalna rešenja, startape i inovacije za Jugoistočnu Evropu PwC Srbija Teodora Rodić je ocenila da se uticaj domaćih kompanija smanjio u poređenju sa uticajem stranih koje su došle na tržište Srbije.

Dodala je da je gejming industrija Srbije od 2021. godine imala priliv ruskih talenata i da su ruski državljani tokom 2024. činili dve trećine zaposlenih u najboljih 15 gejming firmi.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com