Privredna komora Srbije, u saradnji sa udruženjem proizvođača rakija, radi na inicijtivi da se proglasi Svetski dana šljivovice. Ideja je pokrenuta na 18. Beogradskom rakija festu, koji je okupio više od 30 destilerija i proizvođača opreme za proizvodnju rakije – nacionalnog pića Srbije. Savetnik predsednika Privredne komore Srbije (PKS) Veljko Jovanović podsetio je da je šljivovica već upisana na listu svetske nematerijalne baštine UNESCO, odnosno znanje i tehnologija potrebna za njenu proizvodnju.
Šljivovica je srpski brend. Šljivovica je upisana pre tri godine na UNESCO listu nematerijalne kulturne baštine, zapravo sva znanja i tehnologije proizvodnje, a to nas je i motivisalo da da se pozabavimo ovim sledećim korakom. Značilo bi da bude prepoznatljivo u svetu, da se negde o tome govori, da ima neku težinu.
Jovanović je kazao da su razmatrani pojedini datumi u decembru za Svetski dan šljivovice, te da će se na inicijativi tek raditi.
Nije toliko teško proizvesti rakiju koliko je teško plasirati na neka tržišta na kojima nije bila prisutna. Postoje ogromna tržišta i diljem Azije i u Americi gde se ona tek otkriva, gde možda postoje pogrešne percepcije da liči na neka pića koja možda nisu toliko kvalitetna.
On je istakao da su se inicijatori promocije rakije rukovodili iskustvima proizvođača irskog viskija, koji je u jednom trenutku skoro nestao sa tržišta, a onda po popularnosti gotovo nadmašio škotski viski.
Ako uspemo da nju predstavimo kao kvalitetan destilat od najkvalitetnijeg voća, ne samo od šljive, ali šljiva je početak priče o rakiji, onda imamo šanse za uspeh. Imamo perspektivu. Očekujemo u budućnosti dosta, možda i od kineskog tržišta.
Direktorka PKS za region Užice Ana Lapčević, koja je bila u žiriju koji je procenjiveo kvalitet više od 40 rakija na festivalu, smatra da bi rakiju trebalo predstaviti na međunarodnim takmičenjima na kojima bi mogla biti rame uz rame sa drugim, svetski priznatim, jakim alkoholnim pićima.
Voćne rakije, a posebno rakije od šljive, su veoma kompleksne, sadrže nekoliko stotina hemijskih jedinjenja, mnoga od njih su aromatična, izuzetno prijatnog mirisa, ukusa i to je ono što nas privlači rakijama.
U ovom trenutku Srbija godišnje izvozi oko 2.500 tona rakije u vrednosti od oko 16 miliona evra, a u registar je upisano više od 1.000 proizvođača.
Prilog Kineske Medijske Grupe (CMG)
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com