U trendu

BiH, dan posle najave zahteva za reviziju presude MSP

Nakon najave bošnjačkog lidera Bakira Izetbegovića o podnošenju zahteva za reviziju presude MSP po tužbi BiH protiv Srbije za genocid svega nekoliko dana pre isteka desetogodišnjeg roka, izaziva različite reakcije u dva entiteta – Federaciji BiH i Republici Srpskoj.

Odluku da se zahtev za reviziju presude podnese doneo je deo bošnjačkog naroda predvođen predsedavajućim Predsedništva BiH Bakirom Izetbegovićem, zaobilazeći pritom zajedničke državne institucije.

U RS nedvosmisleno smatraju da je reč o kršenju Ustava BiH, a i dalje se kao sporna otvaraju pitanja o legitimitetu Sakiba Softića koji bi kao agent BiH trebalo da predstavlja BiH u ovom postupku, a drugo i najvažnije je novi argumenti za podnošenje ovog zahteva.

Banjalučke Nezavisne novine, pozivajući se na neimenovani izvor iz Haga, prenose da Softić ne može biti agent koji predstavlja BiH pred MSP-om, a reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije za genocid zakonski je moguće da podnese samo ovlašćeni organ BiH, a ne jedan čovek, pa makar on bio i clan Predsedništva te države.

Izvor lista je objasnio da bi zemlja mogla imati agenta koji je zastupa pred MSP u Hagu, mora biti na listi zemalja u kolumni „Pending Cases“, koja je izložena na internet stranici te institucije, što sa Softićem nije slučaj.

Prema informacijama ovog banjalučkog dnevnika, kako se navodi, jasno je da ovlašćenje mora dati Predsjedništvo BiH, kao najviši organ zadužen za vođenje spoljne politike, koji svoj nalog, Hagu dostavlja preko ministra spoljnih poslova.

Izetbegović, koji je i lider SDA, saopštio je u petak uveče da će biti predat zahtev za reviziju tužbe BiH protiv Srbije, a nakon savetovanja sa pedesetak od stotinu pozvanih bošnjačkih stručnjaka, predstavnika NVO, političara i Islamske zajednice u BiH.

Izetbegović je kazao da je od njih dobio nedvosmislenu podršku za podnošenje zahteva za reviziju presude protiv Srbije, te dodao da “niko ne može osporiti BiH da traži pravdu”.

Međuitm, mnistar sigurnosti BiH Dragan Mektić, je za Avaz.ba istakao da niko ne osporava pravo i mogućnost da se putem institucija BiH podnose revizije presude, ali da se pre toga mora razgovarati u okvirima državnih institucija, odnosno u Predsedništvu BiH.

Izetbegovićevu najavu, Mektić je ocenio nekorektnim obmanjivanjem celokupne javnosti u BiH, a savetovanje pod pokroviteljstvom bošnjačkog člana Predsedništva “neformalnim druženjem”.

Ako bi istom logikom krenuli i predstavnici srpskog i hrvatskog naroda u BiH, Mektić je zapitao čemu onda zajedničke državne institucije.

Mektić je kazao kako će predstavnici iz RS-a u državnim institucijama morati da traže nekog drugog partnera ispred SDA, jer Izetbegović obmanjuje vlastiti narod.

“Postoji mnogo ljudi u SDA koji žele da putem institucija BiH grade državu, a ne putem neformalnih druženja i donošenja odluka na tim forumima”, zaključio je Mektić.

Izetbegović je sinoć ustvrdio i da poseduje “krunski novi dokaz”, koji međutim, nije želeo da obelodani, ali je rekao da on proističe iz suđenja Ratka Mladića u Hagu.

Ukoliko dođe do podnošenja zahteva za reviziju presude MSP po tužbi BiH protiv Srbije, što je najavljeno za narednu sedmicu, u ovom trenutku niko sa sigurnošću ne može da predvidi kakve bi posledice moglo imati u odnosima tri konstitutivna naroda u BiH – Bošnjaka, Srbija I Hrvata, te u odnosima dveju Država – Srbije I BiH.

A, prema rečima Refika Hodžića, nekadašnjeg portparola Haškog tribunala, skoro da je nemoguće da Sarajevo ima nove dokaze na osnovu kojih bi se zasnivao zahtev za reviziju presude.

„I da postoje, BiH je u situaciji u kojoj skoro pa da nema šanse da proceduralno sud to prihvati, s obzirom na odredbe člana 61. Statuta, koji izričito predviđa da bilo kakvi novi dokazi, koji bi bili odlučujuće prirode po reviziju, moraju da budu podneseni šest meseci od saznanja o njihovom postojanju“, rekao je Hodžić za portal avaz.ba.

Hodžić je pre saopštavanja odluke Bošnjaka Istakao da je apsolutno neverovatno da se proteklih 10 godina nije znalo za takve dokaze, a da su oni otkriveni sada.

I pre nego je saopštena Izetbegovićeva namera, naime, zastupnici iz Republike Srpske bojkotovali su sednicu državnog parlamenta, što u budućnosti BiH moglo da uvede u duboku političku i parlamentarnu krizu, ocenjuju analitičari.

Inače, desetogodišnji rok za podnošenje zahteva za reviziju ističe 26. februara.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.