U trendu

Gomilanje leda napravilo haos na Dunavu, stižu ledolomci iz Mađarske

Vanredna odbrana od poplava zbog gomilanja leda na delu daljske krivine i u sektoru Apatina proglašena je na novih 90 kilometara Dunava.

Ledeni čep na Dunavu u Apatinu pokidao je pristan za putničke brodove od plutajućeg betona nanevši ogromnu materijalnu štetu.

Javno vodoprivredno preduzeće Vode Vojvodine najavilo je dolazak mađarskih ledolomaca.

Reč je o području od zajedničkog interesa za Srbiju, Mađarsku i Hrvatsku, a na osnovnu međudržavnog sporazuma sa Mađarskom, pokrenuta je procedura za angažovanje ledolomaca iz te zemlje, navodi preduzeće.

Dolazak ledolomaca očekuje se u ponedeljak ukoliko ne iskrsnu nepredviđeni problemi, najavili su iz Voda Vojvodine.

Na području Novog Sada, ponovo će biti angažovan potiskivač „Sloga“, kako ne bi došlo do problema usled predstojećeg lomljenja leda koje će obavljati ledolomci iz Mađarske.

U saopštenju se dodaje da je Sava od noćas potpuno prekrivena ledom, koji se zbog porasta temepratura topi i puca.

Tisa i banatski vodotoci i dalje su pod ledom.

Redovna odbrana od zagušenja ledom trenutno se sprovodi na 708 kilometara Save, Tise i banatskih vodotoka, a vanredna na 104,7 kilometara.

Led na Dunavu razbijaće i dva ledolomca iz Mađarske

Dva ledolomca iz Mađarske aktivirana su danas kako bi, uz ledolomac „Greben“, pomogli da se razbiju tri ledena čepa formirana na Dunavu, izjavio je pomoćnik ministra za vodni saobraćaj u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Veljko Kovačević.

Najveći ledeni čep formiran je kod Dalja, dok je drugi formiran kod Belegiša, a treći uzvodno od Pupinovog mosta, objasnio je Kovačević i dodao da su zbog toga Srbija, Hrvatska i Mađarska usaglasile o hitnom aktiviranju ledolomaca iz Mađarske.

On kaže da stubovi Pupinovog mosta, iako su neke barže već udarile u njih, nisu ugroženi.

„Očekujem da će mađarski ledolomci najverovatnije u ponedeljak stići do Apatina, a nakon toga produžiće do Dalja kako bi razbili čepove“, rekao je on danas novinarima kod Pupinovog mosta i dodao da će, uz srpski ledolomac „Greben“ i brod „Bor“ situacija do utorka biti stabilizovana, te da neće više biti čepova.

To je, naglašava, samo procena, jer sve zavisi od toga kolike su naslage leda.

Kovačević objašnjava da je srpski ledolomac „Greben“ stigao u beogradski sektor i nalazi se na dva kilometara od Pupinovog mosta.

„Greben se probija, a to je jako teško, jer su naslage leda u nekim delovima velike, imaju i više od dva metara. Takođe, brod Bor je u blizini Obrenovca i on će da im se pridruži kada se razbije čep kod Pupinovog mosta“, naveo je pomoćnik ministra.

Na pitanje ko će biti najugroženiji kad se čep kod mosta razbije, odgovara, da ne očekuje da će to uzrokovati kriznu situaciju.

„Jedini čep koji bi mogao da izazove kriznu situaciju je onaj kod Belegiša, jer led treba da se spusti kod Pupinovog mosta, ali Greben će sređivati tu situaciju i trebalo bi da izbegnemo krizu“, rekao je Kovačević.

Upitan da li su ugroženi stubovi Pupinovog mosta, jer su neke barže već udarile u stubove, kaže da nisu, kao i da će „Greben“ prvo preuzeti te dve barže koje su privezane kod mosta i spustiće ih na bezbedno, a nakon toga će nastaviti s probijanjem leda.

(Beta, Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.