U trendu

La Stapma: Osiromasnje ITA pocelo je devedesetih, a ne sada

RIM – Osiromasenje Italije i velike socijalne razlike u društvu pocele su devedesetih godina prosloga veka, kada je propuštena prilika da se ekonomiju promeni na bolje, a sadasnja situacija ima korene u razocaravajucem procesu privatizacije i neuspesnoj borbi proti korupcije”, navodi se u komentaru dnevnog lista “La Stapma”.

Oo jeporuka mavodi se. odgovor onima koji se sada pitaju ili brinu kako je Italija dosla u situaciju da “ocajnicki trazi pomoc” ali i onima koji krivce vide u drugima u Evropskoj Uniji, Evru, komsijama, uz konstataciju da su za sadasnju situaciju krivi su sami Italijani.

“Kada je 1992 Italija za dlaku izbegla bankrot, i kada je stari politicki sistem propao, mnogi su se nadali da ce situacija krenuti na bolje. Ali, pojavio se Berluskoni”, pise „La Stapma“

Rigorozne mere stednje iz 1992-1993, da bi se platitli nagomilani dugovi iz osamdesetih godina, nije pratila reforma zakonodavstva, izostali su zakoni protiv korupcije, a nove politicke partije su vrlo brzo pocele da se ponasaju kao one stare.

Razocaravajuca je bila i privatizacija ali ne jer, kako populisti tvrde, se ”sve rasprodalo” vec zato sto italijanski kapitalisti nisu bili spremni za globalizaciju i gledali su da zarade u sektorima koji su bili zasticeni od konkurencije.

Na kraju Italijani su veliki tehnoloski skok i uvođenje evra, zahvaljujuci kojemu je u Italiji smanjena cena novca, videli kao opasnost od gubitka sigurne zarade, a ne sansu za razvoj i ulaganje.
La stampa dalje podseca kako je 2011 godine Italija ponovo “za dlaku” izbegla bankrot, i ponovo se zaboravilo kako je do toga doslo.

“Sada svi nastavljaju da traze zrtvene jarce, a politika donosi mere koje znace samo jedno: jos vece poreze na leđa buducim generacijama”, zakljucuje se u komentaru italijanskog lista.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.