U trendu

Veoma niska izlaznost na drugom krugu izbora u Francuskoj

Izlaznost birača u drugom krugu parlamentarnih izbora u Francuskoj veoma je niska, javlja AFP.

Danas je do podneva na birališta izašlo 17,75 odsto građana, što je znatno manje u odnosu na 21,41 procenata birača, koji su izašli u isto vreme na izbore održane 2012. godine, donosno 19,24 odsto građana koji su glasali u junu u prvom izbornom krugu, pokazuju zvanični statistički podaci.

Biračka mesta su otvorena jutros u 8 sati otvorena, a u manjim gradovima biće zatvorena u 18.00 časova, dok će u prestonici Parizu i drugim većim gradovima biti zatvorena u 20.00 časova, kada se očekuju i previ nezvanični rezultati o njihovom ishodu.

I rezultati poslednjeg ispitivanja javnog mnjenja, koje je sprovela „Odoksa“, predvideli su nisku izlaznost u drugom krugu.

Anketa projektuje pobedu stranke francuskog predsednika Emanuela Makrona Republika u pokretu.

Očekuje se da će Makronova stranka Republika u pokretu i njegov saveznik stranka MoDem osvojiti između 430 i 460 mesta u Donjem domu parlamenta u kome ima 577 mesta.

Konzervativnu stranku Republikanci i njihove saveznike očekuje od 70 do 95 mesta, socijaliste između 25 do 35 mesta, a ultradesničare čeka od jednog do šest mesta.

Očekuje se da će izlaznost pasti na 47 odsto, nasuprot 48,71 odsto zabeleženih u prvom krugu izbora, što je najniža izlaznost zabeležena u modernoj istoriji Francuske.

Makronova stranka je u prvom krugu osvojila 32,2 odsto glasova.

Konzervativni Republikanci osvojili su 21,56 odsto, a krajnje desničarski Nacionalni front 13,2 odsto glasova.

Ove godine će, u svakom slučaju, sastav novog parlamenta biti znatno drugačiji, jer se više od 200 poslanika ne kandiduje za reizbor, što je najmanje dvostruko više u poređenju sa izborima 2012.

Makron se nada da će kandidati Republike u pokretu, među kojima oko polovina nikada nije bila na državnoj funkciji – osvojiti ubedljivu većinu poslaničkih mesta, dok analitičari, s druge strane, upozoravaju da bi neiskustvo Makronovih poslanika moglo da parlament učini poslušnim.

„Kada imate ogromnu parlamentarnu većinu i poslanike bez iskustva, izvršna vlast je izuzetno moćna“, kaže politikolog Žerom Sent-Mari sa instituta „Poling voks“.

Istovremeno, istraživač instituta „Sevipof“ Pasla Perino upozorava, pak, da bi unutar stranke koja raspolaže velikim brojem poslaničkih mesta moglo lako da dođe do unutrašnjih poteškoća.

„U početku će se ta većina smatrati darom sa neba, ali će na kraju postati problem“, zaključio je on.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.