„Let United 93“ interpretira istoriju

Postoji mnogo načina da se dođe do pravog značenja događaja koji su se desili 11. septembra. Televizija može da prenese događaj kada se on desi. Reporter može da napiše prvu verziju same istorije. Istoričari mogu da prošire ugao posmatranja i daju nam kontekst. Tvorci filmova takođe imaju svoju ulogu, i verujem da ponekad, ako pažljivo sagledate neki događaj, možete videti mnogo više od njega samog – možete videti DNK kod našeg vremena! Zato je tu film „Let United 93“.

Tvorac filmova Pol Gringras (Paul Greengrass), društveno svestan scenarista i režiser, koji je stajao iza filmova koji proučavaju uticaj terorizma u Severnoj Irskoj – „Krvava nedelja“ („Bloody Sunday“) i „Omagh“, zatim rasno nasilje u filmu „The Murder of Stephen Lawrence“, kao i napuštanje jednog vojnika u filmu „Resurrected“, sada je svoje kamere usmerio na događaj koji je podigao ceo svet na noge.

Film „Let United 93“ je dirljiva i provokativna drama o putnicima, posadi i kontrolorima letenja, svedocima užasa u zoru – trenutku kada je let 93 Junajted erlajnsa postao četvrti oteti avion u danu u kom se dogodio najgori napad terorista na američkom tlu: 11. septembra 2001. godine. On istražuje događaje koji su se odigrali tog dana, pričajući priču o tom jednom izdvojenom letu kroz prizmu običnih ljudi, članova posade, poslovnih ljudi, supruga, baka i deka, studenata i ostalih kojima je zajedničko to što su se u San Francisku ukrcali u boing 757. Za nešto malo više od 90 minuta, koliko je avion bio u vazduhu, svaki od putnika u avionu prošao je kroz ličnu agoniju i pronašao unutrašnju snagu za pokušaj spasenja.

Pol Gringras je proveo veći deo svoje karijere stvarajući socijalno svesne, humane filmove o nekim od najproblematičnijih tema modernog doba – o tačkama usijanja u kojima se politika okreće nasilju a vera prerasta fanatizam. Uz ostalo, njegovo delo je i svetski blokbaster „Bornova nadmoć“, triler iz 2004. godine. Prema Gringrasu, koji je razgovarao sa više od stotinu članova porodica i prijatelja 40 palih putnika i članova posade, pravo vreme za ovakav korak je kada porodice kažu „da“.

Kasting je uglavnom rađen u Njujorku. Pozivani su ne samo glumci koji će igrati ljude koji su se ukrcali u taj avion već i svi izvođači koji su imali iskustva s letenjem, kako bi se što bolje dočarali istiniti likovi. Glumci koji su stigli do audicije imali su priliku da posvedoče o Gringrasovom neobičnom načinu rada već na samom početku – nisu se koristili scenariji, to jest, tekst, već su glumci uvođeni u prostoriju u grupama. Kada su se našli unutra, dobili su samo najosnovnije informacije – da je film o letu Junajted 93. Stolice su bile poređane u redove kao u avionu, a glumci su dobili instrukciju da improvizuju – kao da ulaze u avion ili da reaguju na prisustvo otmičara.

Glumac Dejvid Reše, koji je dobio ulogu putnika Donalda Frimena Grina, priseća se: „Još nisam imao posla s nekim ko s toliko hrabrosti zaranja u nepoznato kao što to radi Pol. Meni je najteže bilo objedinjavanje realnosti – onoga što Pol misli da se dogodilo i onog što ja mislim da se desilo, iako je istina da niko ne zna zasigurno šta se tamo tačno desilo. Zato je to bio veliki izazov i fascinantno radno iskustvo.“

Razgovori s iskusnom posadom bili su neophodni režiseru koji želi da stvori uverljivu priču o tom događaju, koji želi da da verodostojnu pretpostavku o tome kako su članovi posade reagovali u toj situaciji. Pilot komercijalnih letova Džej Džej Džonson (uvaženi pilot Junajted erlajnsa) saznao je za film od kolege pilota, koji ga je preporučio za ulogu. Džonsona je ubrzo pozvao kasting agent i pitao ga je za koliko najbrže može da dođe na razgovor u Njujork u svojoj pilotskoj uniformi kapetana. Džonson je posle toga dobio ulogu Džejsona Dala, kapetana JE 93. Od kompanije je lako dobio pet nedelja odsustva za potrebe snimanja.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com