U trendu

Ćelavac s Anda

Crveni uakari živi u pravoj multietničkoj zajednici s drugim vrstama majmuna i predstavlja pravog ćelavog rođaka iz prašume.

U tropskim šumama Brazila i Perua živi crveni uakari. Ova neobična vrsta majmuna raspoznaje se po jarkocrvenoj, ćelavoj glavi. Postoje četiri podvrste crvenog uakarija, iliti, obojenog majmuna, kako ga zovu domoroci. One se razlikuju po boji krzna, koje može biti beličasto, sivo ili, najčešće, riđe. Rep ovog ćelavog majmuna čini trećinu dužine njegovog tela. Lice i genitalije su mu goli, s tim što je lice crvene boje, dok su polni organi crni.

Obojeni majmun živi u područjima pored reka s belom vodom, koje izviru na istočnim padinama Anda. Živi na drvetu, s kojeg silazi samo kada traži hranu. Hrani se uglavnom voćem, a u sušnom periodu jede lišće, semenke, insekte i gusenice i pije nektar ne bi li nadoknadio nedostatak svoje omiljene hrane. Dok jede, ovaj majmun obično sedi na nekoj grani, dvadesetak metara iznad tla. Uakari ustaje u zoru, a zatim provede oko dva sata doručkujući. Oko pola sata pre zalaska sunca odlazi na spavanje, udobno se smeštajući na grane svog omiljenog drveta. Kada se nalazi na zemlji, uakari se obično kreće na sve četiri noge, a kada je iznad tla, najčešće skače s jedne na drugu krošnju ili visi naglavačke, okačen zadnjim nogama na granu. Na dve noge kreće se veoma retko, to najčešće čine mladunci u igri.

Čovekovi ćelavi rođaci žive u grupama koje najčešće broje 30 do 50 jedinki, mada su zabeleženi slučajevi da ih ima i više od stotinu. Crveni uakari često živi u zajednici s drugim vrstama majmuna, malim i velikim. Ovi stanovnici prašume imaju mnogo koristi od zajedničkog života, jer lakše dolaze do hrane i upozoravaju jedni druge na opasnost, koja najčešće dolazi iz vazduha – od ptica grabljivica.

Kao i drugi majmuni, i uakari imaju veoma razvijenu komunikaciju. Članovi grupe provode veliki deo dana trebeći parazite iz krzna svojih srodnika. Mladunci se po ceo dan igraju i jure, a kada pokušaju da se približe odraslima, mužjaci ih najčešće teraju od sebe, dok su ženke mnogo nežnije. Kada se obojeni mladunci posvađaju, međusobno ili s majmunima drugih vrsta, vrište i skaču, a često dođe i do guranja i ujedanja. Ako se malo bolje pogleda, mnogo liče na ljude.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.