U trendu

Samo vakcinacija efikasno štiti decu od malih boginja

Na teritoriji Srbije, uključujući i srpske enklave na KiM, tokom oktobra registrovana su 34 slučaja malih boginja, među njima i šestomesečna beba.

Među obolelima je i šestomesečna beba, koja, istina, nije ni mogla biti vakcinisana MMR vakcinom i na taj način zaštićena od malih boginja, jer prema kalendaru vakcinacije ta vakcina se prima u drugoj godini života (od 12 do 15 meseci).

Epidemiolozi upozoravaju da je iz tog razloga važno da što više ljudi bude vakcinisano MMR vakcinom, da se stvori jak kolektivni imunitet i na taj način zaštite i oni koji iz opravdanih razloga ne mogu da prime vakcinu (deca do 12 meseci i bolesna deca).

„Ukoliko je vakcinisano 94 odsto dece u drugoj i sedmoj godini života stvara se jak kolektivni imunitet. Sve bebe mlađe od godinu dana biće okružene bedemom otpornih osoba i na taj način će biti zaštićene“, pojašnjava epidemiolog Ivana Begović Lazarević iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.

Ona kaže da su aktuelna dešavanja i pojava malih boginja i u Srbiji uticala na roditelje koji su se dvoumili da vakcinišu svoju decu, te da je u poslednja tri meseca povećan broj vakcinisane dece.

U prvih šest meseci ove godine prvu dožu MMR vakčine primilo je 26,5 odsto mališana, dok je za devet meseci vakcinisano 47 odsto dece, što znači da je za tri meseca vakcinisano gotovo dvostruko više dece nego za prvih šest meseci.

Ivana Begović Lazarević pojašnjava da to još nisu zadovoljavajuće brojke, ali se nada da će do kraja godine još dece biti vakcinisano, te da će obuhvat biti veći od prošlogodišnjeg, kada je vakcinisano 65 odsto mališana.

„Važno je da se deca vakcinišu. To je pokazatelj brige za sopstveno dete, ali i za drugu decu koja iz opravdanih razloga ne mogu da prime MMR vakcinu. Nije tačno da male boginje treba da se preleže, to je apsurd u savremenim uslovima, kada je dostupna bezbedna i efikasna vakcina“, rekla je Begović Lazarević za Tanjug.

Upozorava da male boginje mogu da izazovu ozbiljne komplilklacije kod mališana, da svako 20. zaraženo dete dobije upalu pluća, na svakih 1.000 obolelih jedna osoba dobije zapaljenje mozga, koje može da ostavi trajne posledice na razvoj deteta, pa i da dovede do smrtnog ishoda.

Naša sagovornica kaže da je važno da roditelji znaju da MMR vakcina ne štiti decu samo od malih boginja, već od još dve veoma zarazne bolesti – zauški i rubeola, koje takođe mogu da ostave trajne posledice kod dece.

Tokom oktobra Nacionalnoj referentnoj laboratoriji Intituta Torlak dostavljena su na ispitivanje 22 uzorka, za koje je postojala sumnja na male boginje, od kojih je kod 15 pacijenata laboratorijskim testiranjem potvrđena infekcija.

„Uzorci su nam dostavljani iz Kosovske Mitrovice, Kraljeva, Vranja, Novog Sada, Beograda i Niša“, rečeno je Tanjugu u Torlaku.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.